Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Gospodarowanie wodą staje się coraz poważniejszym wyzwaniem rozwojowym dla Polski. IV Międzynarodowy Kongres Miasto-Woda-Jakość Życia, zaplanowany na 17-18 października (poniedziałek-wtorek) w Centrum Kongresowym Politechniki Wrocławskiej, będzie okazją do wszechstronnej debaty o tym, jak polskie miasta żyją z wodą na co dzień.

Podczas Kongresu uwagi wymieni ponad 90 prelegentów i prelegentek z kraju i zagranicy.

W programie m.in. premiera rankingu Water City INDEX 2022 i sesja poświęcona powodzi tysiąclecia. Kongres poprzedzi akcja sprzątania wrocławskich rzek i koncert w Narodowym Forum Muzyki. Dzięki hybrydowej formule, w wydarzeniu będzie można uczestniczyć zarówno stacjonarnie, jak i online. Udział w Kongresie jest bezpłatny.

Podczas dwóch dni Kongresu ponad 90 prelegentów i prelegentek z kraju i z zagranicy dyskutować będzie na tematy związane z adaptacją miast do zmian klimatu, retencją i wykorzystaniem wód opadowych, miejską polityką wodną w praktyce, architekturą przyjazną wodzie oraz społeczną odpowiedzialnością za wodę.

Kongres rozpocznie sesja poświęcona powodzi tysiąclecia sprzed 25 lat. Zaproszeni goście podejmą dyskusję o katastrofie i tym, co zmieniło się od tego czasu – jak wyglądają wieloletnie działania i plany zarządzania ryzykiem powodziowym w dorzeczu Odry. Głos zabiorą m.in. dr Rafał Dutkiewicz i Wojciech Adamski – byli prezydenci Wrocławia, Stanisław Zięba – były wiceprzewodniczący Wojewódzkiego Komitetu Przeciwpowodziowego, Anna Kępińska-Andryszczak – producentka serialu Netflix "Wielka Woda", Jerzy Widzyk – były pełnomocnik rządu ds. usuwania skutków powodzi w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Stanisław Gawłowski – Senator Rzeczypospolitej Polskiej i były wiceminister środowiska. Drugiego dnia Kongresu poruszony zostanie temat tegorocznej katastrofy ekologicznej Odry – czy przyniesie zmianę w podejściu do rzek i zarządzania zasobami wodnymi w Polsce.

Zrównoważona gospodarka wodna w mieście wymaga odpowiedniej wyobraźni, zaprojektowania i wdrożenia. Potrzebna jest analiza wskazująca złożoność środowiskowych aspektów gospodarki wodnej. Musi ona uwzględniać systemy zaopatrzenia, produkcji i dystrybucji, brać pod uwagę zagrożenia dla źródeł wody, ryzyko suszy czy powodzi. W czasie Kongresu będzie miała miejsca premiera raportu Water City INDEX 2022 – rankingu efektywności wykorzystania zasobów wód w polskich miastach. Publikacja ta może być znaczącym krokiem dla samorządów miejskich do autorefleksji i podjęcia odpowiednich działań.

Kongres Miasto-Woda-Jakość Życia jest inicjatywą ruchu ekonomii wartości Open Eyes Economy. Organizatorami Kongresu są: Miasto Wrocław, MPWiK we Wrocławiu, Fundacja GAP w Krakowie, Politechnika Wrocławska i Convention Bureau Wrocław. Więcej informacji, program i bezpłatna rejestracja na Kongres (stacjonarnie lub online): https://watercity.com.pl/ WK

Wydarzenia towarzyszące

Woda w mieście nie powinna być traktowana tylko jako surowiec do zaspokajania potrzeb bytowych. To także niezwykle istotny element krajobrazu i kultury miasta. Dlatego Kongres poprzedzą dwa wydarzenia towarzyszące. 13 i 15 października będzie można wziąć udział w akcji sprzątania wrocławskich wybrzeży, organizowanej przez Fundację OnWater. Natomiast 14 października w Narodowym Forum Muzyki odbędzie się koncert “I hear the water dreaming” orkiestry Filharmonii Wrocławskiej, pod batutą Tan Duna – chińskiego kompozytora i dyrygenta, znanego szerszej publiczności ze ścieżki dźwiękowej do filmu “Przyczajony tygrys, ukryty smok”.

Źródła: MPWiK