Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Raport „Wrocławska mikroprzedsiębiorczość”, przygotowany przez Wrocławski Park Technologiczny w ramach kampanii „Bez mikro nie ma makro”, opisuje nie tylko, w jakiej kondycji są firmy napędzające rozwój lokalnej i krajowej gospodarki, ale też pokazuje, jak działają one na co dzień. Jak wygląda funkcjonowanie mikrofirm we Wrocławiu?

73 proc. wrocławskich mikrofirm to jednoosobowe działalności gospodarcze.

Większość z nich (61%) działa od co najmniej 6 lat. Badanie pokazało, że zakładaniu działalności gospodarczych sprzyjały lata 2016-2020. Powstało wtedy aż 37% analizowanych mikrofirm.

Dla większości wrocławskich mikroprzedsiębiorstw (48%) dominujący obszar działalności to Wrocław i okolice. Dominujący lokalny charakter koresponduje z tym, że zaledwie 24% firm eksportuje swoje produkty lub usługi. Te, które go dokonują, kierują swoją sprzedaż głównie do krajów Unii Europejskiej.

Badanie wrocławskiej mikroprzedsiębiorczości pokazało, że jej ekosystem tworzą nie tylko firmy faktycznie zarejestrowane we Wrocławiu, ale też w okolicznych powiatach, m.in. wchodzących w skład aglomeracji wrocławskiej. Na terenie sąsiadujących z Wrocławiem powiatów (wrocławski, średzki, trzebnicki) działa 13% mikrofirm, które jednocześnie deklarują, że obszarem ich działalności jest Wrocław.

Mikrofirmy z Wrocławia, które wzięły udział w badaniu to głównie firmy usługowe (76%). Firmy handlowe stanowią 17%, produkcyjne - 7%. Analiza sektora wrocławskich mikrofirm pokazuje, że najliczniejsze grupy wrocławskich mikrofirm działają w obszarach takich jak: handel i naprawa pojazdów (16%), informacja i komunikacja (12%), działalność profesjonalna, naukowa i techniczna (13%) oraz pozostała działalność usługowa (16%, w tym np. firmy świadczące usługi fryzjerskie, kosmetyczne, szewskie, poligraficzne, kaletnicze, krawieckie, fotograficzne).

73% wrocławskich mikrofirm to jednoosobowe działalności gospodarcze. 10% z nich działa w formie spółek cywilnych, 10% w formie spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. Dwiema dominującymi formami opodatkowania mikrofirm z Wrocławia są zasady ogólne (58%) oraz podatek liniowy (29%). Ryczałt i karta podatkowa to najmniej popularne formy rozliczeń podatkowych wśród mikroprzedsiębiorców.

Warto zwracać uwagę na to, jakie firmy wybieramy do współpracy i w ten sposób pomagać lokalnym mikrofilmom. Jak to zrobić? Szukając usług dobrej jakości, nawet w internecie, zwracajmy uwagę na to, gdzie działa firma, u której chcemy dokonać zakupu i zastanówmy się, czy być może nie warto skorzystać z tej działającej lokalnie, w skali mikro.

Źródła: Wrocław