Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Urząd Miasta Wrocławia zamówił ekspertyzę w Pracowni Demografii i Statystyki Uniwersytetu Wrocławskiego. Odpowiedź na pytanie ilu jest wrocławian zaskakuje – mieszkańców stolicy Dolnego Śląska jest o 1/3 więcej niż wynika z danych gusowskich czy spisu powszechnego.

Liczba osób zameldowanych a rzeczywista liczba mieszkańców miasta to dwie różne liczby. Bardzo różne.

893 506 – tyle osób zamieszkiwało Wrocław 31 grudnia 2022 roku. Tak wynika z analizy przeprowadzonej przez ekspertów z Pracowni Demografii i Statystyki UWr.

- Zawsze podchodząc do ważnych zmian w mieście zamawiamy analizy eksperckie. Musimy wiedzieć, ilu ludzi faktycznie mieszka we Wrocławiu, by w 2024 roku przeprowadzić Kompleksowe Badanie Ruchu – tłumaczy prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

Zespołowi badaczy przewodniczył dr hab. Robert Szmytkie, profesor Uniwersytetu Wrocławskiego. - Wzięliśmy pod uwagę nie tylko 11 dużych baz danych takich jak informacje z GUS-u czy narodowego spisu powszechnego, ale też takie informacje jak rekrutacja do przedszkoli, lokalizacja dużych nowych osiedli, a nawet budynki i kompleksy użytkowania terenu czy System Informacji Przestrzennej Wrocławia. Wreszcie liczbę lokali mieszkalnych i niemieszkalnych, zamieszkałych i niezamieszkałych. Ale to tylko jedna strona medalu tego badania. Drugą jest szczegółowość. Udało nam się podzielić Wrocław na 400 mikroobszarów z dokładną liczbą ludności - opisuje prof. Szmytkie.

Dane GUS-u, spisu powszechnego czy PESEL pokazują, że wrocławian jest w zależności od sposobu liczenia od 600 do 675 tys. Ale nie biorą one pod uwagę imigrantów czy ludzi niezameldowanych. Takich osób mieszkających we Wrocławiu jest łącznie z zameldowanymi niemal 900 000. W tym gronie są wliczone osoby nocujące we Wrocławiu, bez ludzi dojeżdżających tu do pracy czy szkoły z gmin sąsiadujących.

- Opracowanie potwierdza nasze obserwacje i pokrywa się z wieloma miejskimi działaniami, które prowadzimy już teraz na obszarach/osiedlach, na których zidentyfikowana jest największa różnica pomiędzy zameldowanymi a zamieszkującymi. Generalna konstatacja brzmi: Wrocław nie jest już miastem 600-tysięcznym tylko za chwilę milionowym – opisuje prezydent Sutryk.

Jak ważne jest to opracowanie, pokazuje np. jeden z obwodów Jagodna, gdzie zamieszkuje, jak wynika z nowej ekspertyzy, prawie 8000 osób, a zameldowanych jest tylko 3300. To dla Jagodna realizowane są kolejne inwestycje: powstała szkoła, ul. Lutosławskiego, budowany jest TAT, planowany tramwaj.

Źródła: Wrocław