Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Co łączy powieść przygodową „W pustyni i w puszczy” z 1910 roku z puszczą na granicy z Białorusią w 2023 roku? Młodzieńcza lektura szkolna straciła po latach niewinność tak, jak idee humanizmu okazały się iluzją… Od 16 lutego Krupa Art Foundation, BWA Warszawa i Fundacja Nienieodpowiedzialni, zapraszają do kamienicy nr 27/28 na wrocławskim Rynku na wystawę „I w puszczy”, która porusza problem kryzysu humanitarnego w puszczy na granicy z Białorusią.

Wystawa ma otworzyć nasze głowy i serca na migracyjny los. FOT. Krzysztof Maniak

Maciej Gdula pisał, że „W pustyni i w puszczy” to powieść, która „uczy poczucia wyższości wobec ludzi innych ras, pokazuje, jak celebrować własną kulturę i pogardzać kulturą obcą, oraz uzasadnia dominację silnych nad słabymi. (…) Uczenie pogardy dla zdominowanych innych, znajdujących się niżej w hierarchii, jest najgorszą z możliwych trucizn kulturowych. Po jej zażyciu wyzwolenie, względnie wolność rozumie się jako swobodę panowania nad innymi. Mamy tego w Polsce aż nadto.”

- Od 16 lutego do 17 marca w Krupa Art Foundation obejrzymy kilkanaście prac (m.in. Karoliny Freino, Joanny Rajkowskiej i Wilhelma Sasnala), mających otworzyć nasze głowy i serca na uchodźczy, migracyjny los – zapowiadają organizatorzy.

Na wystawie zaprezentowane zostaną dzieła powstałe pod wpływem aktualnych wydarzeń, ale też prace profetyczne sprzed kilkunastu lat, takie jak realizacje Aleki Polis i Agnieszki Kalinowskiej. Ekspozycję, która wcześniej prezentowana była w BWA Warszawa, uzupełnią we Wrocławiu dzieła Poli Dwurnik, Ali Savashevich, Rafała Wilka i Michała Zawady.

Wystawa zaprezentowana zostanie w Krupa Art Foundation – zlokalizowanej na wrocławskim Rynku nowej, niezależnej instytucji sztuki współczesnej założonej przez Sylwię i Piotra Krupów. Aktualnie obejrzeć tu można stałą ekspozycję „Jeżeli chcemy, by wszystko pozostało tak jak jest, wszystko musi się zmienić” oraz, do 14 lutego, „Cierpki zapach kwiatu” - kolekcję młodej, aktualnej sztuki. Więcej: krupaartfoundation.pl.

Źródła: Wrocław