Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Organy Englera w bazylice św. Elżbiety we Wrocławiu milczały przez 46 lat. Ich odbudowa była misternym i pracochłonnym procesem, przy którym pracowało 200 artystów i rzemieślników. Odtworzyli instrument m.in. na podstawie przedwojennych zdjęć i obrazów. Teraz rusza nowy cykl koncertów na tych wyjątkowych organach.

Tak się prezentowały Organy Englera w dawnych czasach. Dziś znów są piękne i pieszczą uszy wrocławian oraz turystów.

Legendarny „Głos Śląska” został odbudowany przez miasto po pożarze z 9 czerwca 1976 roku. XVIII-wieczne organy uchodziły za najbogatszy instrument ówczesnego Śląska – zarówno pod względem walorów muzycznych, jak i wyglądu. Były złocone, malowane, ozdabiały je liczone w setkach rzeźbione detale, stąd w proces rekonstrukcji, który zakończył się na początku ubiegłego roku, zaangażowanych zostało ponad 200 rzeźbiarzy, malarzy, stolarzy. Na specjalne zamówienie powstawały także elementy grające instrumentu, np. piszczałki. Największa z nich ma 12 m wysokości, a najmniejsza – 6 mm. Elementy rzeźbione pokryte są zaś 24-karatowym złotem.

– To jest z pewnością jeden z najlepszych instrumentów w Europie, czysty przedstawiciel barokowej rzeczywistości, a do naszych czasów nie zachowało się wiele takich organów – podkreślał przy ubiegłorocznym oficjalnym zakończeniu prac Andrzej Lech Kriese, organmistrz, pełnomocnik konsorcjum, które na zlecenie miasta przeprowadziło rekonstrukcję.

Po sukcesie ubiegłorocznego cyklu koncertowego na tym instrumencie ruszają kolejne występy. Nowy sezon otwarty zostanie wyjątkowym koncertem poświęconym 40. rocznicy pierwszej wizyty Papieża Polaka we Wrocławiu. Wydarzenie już w piątek o godz. 18 w bazylice św. Elżbiety.

– Piątkowy koncert będzie niezwykły, ponieważ w pierwszej części wybrzmią organy z towarzyszeniem chóru, a w drugiej części dyrygent chóru, prof. Alan Urbanek, zaprosi widownię do wspólnego śpiewania – zachęca sekretarz miasta, Włodzimierz Patalas.

Na 15.08 i 11.11 zaplanowane są jeszcze dodatkowe duże koncerty. Odbędą się o godz. 19:00 i dotyczyć będą kolejno pieśni wojskowych oraz pieśni patriotycznych. Koncerty są bezpłatne.

Pozostałe koncerty będą odbywały się cyklicznie co piątek o godzinie 19.

– Wakacje to idealny czas, by poznać nasze miasto z innej strony. Dla tych, którzy jeszcze nie widzieli ani nie słyszeli „Głosu Śląska” po odbudowie, doskonałą propozycją mogą być koncerty organowe, którym za każdym razem towarzyszy wspaniała oprawa – zaprasza Radosław Michalski, dyrektor Wydziału Promocji Miasta i Turystyki. – Te organy miały służyć nie tylko kościołowi, ale również turystom i pasjonatom muzyki organowej. W ubiegłym roku w bezpłatnych koncertach uczestniczyło 12,5 tys. osób – dodaje.

Źródła: Wrocław