Po pierwsze, można odwiedzić PSZOK, czyli Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. Oba wrocławskie punkty prowadzone są przez Ekosystem (przy ul. Michalczyka 9 oraz Janowskiej 51) i przyjmują elektroodpady bez względu na ich gabaryty.
Można też sprawdzić rozkład jazdy SZOPa, czyli Samochodu Zbierającego Odpady Problemowe. Zostawiamy w nim mniejsze elektroodpady (suszarki do włosów, żelazka, radia itp.). Auto regularnie zatrzymuje się na wrocławskich osiedlach, harmonogram przejazdów znajdziecie tutaj: https://bit.ly/4hK78N5.
We Wrocławiu działa też wiele firm, które same zbierają tego typu przedmioty. Zazwyczaj odbierają duże AGD. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę takie hasła jak np. Elektrośmieciarka, Elektrozbiórka, Elektryczne Śmieci.
Stary sprzęt RTV i AGD można także oddać w sklepie, w którym dokonujemy zakupu nowego urządzenia. Natomiast stary telefon komórkowy można przekazać na rzecz Fundacji DODO, ratującej zwierzęta w Afryce. Zbiórka prowadzona jest w Punkcie Obsługi Klienta (nie ma konieczności wchodzenia do ZOO).
To nie wszystkie możliwości. Tzw. małe AGD można wyrzucić do specjalnego czerwonego pojemnika. We Wrocławiu jest ich 45, a mapkę znajdziesz tutaj: https://elektrycznesmieci.pl/mapa-pojemnikow/.
Elektrośmieci zawierają wiele metali, które nadają się do odzysku, a niektóre z nich, jak np. rtęć, kadm, ołów są rakotwórcze, niszczą nerki, mózg i są bardzo groźne, gdy dostaną się do gleby lub wody. Pamiętajmy o tym!