Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Oryksy szablorogie były uznawane w naturze za wymarłe. Teraz to nieaktualne! Przyczynił się do tego wrocławski ogród zoologiczny! Brawo!

Oryksy szablorogie

Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) ogłosiła właśnie, że oryks szablorogi został przeklasyfikowany z „wymarły w dzikiej przyrodzie” na „zagrożony”. To dzięki olbrzymiej pracy w zoo. Wrocławski ogród prowadzi hodowlę oryksów szablorogich od 1984 roku. – W tym czasie mieliśmy równo 100 osobników, z czego aż 86 urodzonych u nas. Wraz z Fundacją ZOO Wrocław-DODO wspieramy organizacje Sahara Conservation i Marwell Wildlife, które w Afryce próbowały przywrócić oryksa naturze. Ta misja została zakończona sukcesem, a dumni z tego mogą być wszyscy ci, którzy wspierali nasze zoo i Fundację DODO – cieszy się Weronika Skupin z zoo.

W Europie jest 65 ogrodów zoologicznych, w których można podziwiać oryksy. We Wrocławiu stado aktualnie składa się z 3 samców i 10 samic.

– To wielki sukces organizacji prowadzących program reintrodukcji oryksów w Afryce, ale także i nasz sukces. Przykład oryksa jest piękną odpowiedzią na pytanie: „po co nam zoo?”. Właśnie dla takich chwil, jak ta! Naszą główną misją jest hodowla zachowawcza najbardziej zagrożonych gatunków zwierząt ratowanie ich przed wymieraniem w naturze – mówi Marta Zając-Ossowska, dyrektor generalna ZOO Wrocław.

Źródła: ZOO Wrocław