Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

We Wrocławiu mamy obecnie 595 rodzin zastępczych. Potrzeby są jednak znacznie większe. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej szuka kolejnych kandydatów na takie rodziny.

MOPS we Wrocławiu wciąż poszukuje rodzin zastępczych dla 422 dzieci, w tym 120 poniżej 10. roku życia.

Każde dziecko zasługuje na dom i rodzinę. Są jednak dzieci pozbawione opieki, osierocone, porzucone, których rodzice znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej. Gdy rodzina biologiczna przeżywa kryzys i potrzebuje czasu, by odzyskać równowagę życiową, jedynym wyjściem bywa zabezpieczenie dzieci w instytucjonalnej lub rodzinnej pieczy zastępczej.

– We Wrocławiu poszukujemy takich rozwiązań, by dzieci, szczególnie te poniżej 10. roku życia, znalazły swoje miejsce w rodzinie zastępczej, gdzie oprócz zaspokojenia podstawowych potrzeb będą czuć się ważne i kochane – podkreśla Monika Jopek z MOPS-u. To niezwykle ważne, by ci młodzi ludzie mieli szansę na dobrą, normalną przyszłość.

Obecnie we Wrocławiu mamy 595 rodzin zastępczych, w tym 422 rodziny spokrewnione, 154 niezawodowe, 15 zawodowych i cztery rodzinne domy dziecka, w których przebywa łącznie 774 dzieci (520 w rodzinach zastępczych spokrewnionych, 194 w niezawodowych, 32 w zawodowych i 28 w rodzinnych domach dziecka). Mimo podejmowanych działań na rzecz promocji rodzicielstwa zastępczego, wciąż 412 dzieci czeka w placówkach na rodziców. W tej grupie jest 120 osób poniżej 10. roku życia.

Na terenie Wrocławia znajduje się 36 placówek opiekuńczo-wychowawczych, w tym 11 typu rodzinnego. Dlatego jeżeli jesteś osobą, która chciałaby wziąć pod opiekę dzieci, zgłoś się do Zespołu Realizacji Zadań Organizatora Rodzinnej Pieczy Zastępczej w MOPS-ie przy ul. Młodych Techników 58 (tel. 71 788 22 412). Podczas spotkania lub rozmowy telefonicznej zainteresowane osoby uzyskają wstępne informacje na temat rodzicielstwa zastępczego, m.in. o warunkach, jakie należy spełnić. MOPS organizuje również bezpłatne szkolenia dla kandydatów na rodziców zastępczych, które pomogą w podjęciu decyzji i przygotują do takiej roli. Każda rodzina zastępcza jest objęta wsparciem koordynatora rodzinnej pieczy zastępczej, może korzystać z pomocy prawnej, psychologicznej, pedagogicznej, terapeutycznej i finansowej.

Rodzinne domy dziecka i nie tylko

Istnieje też możliwość zajęcia się potrzebującymi dziećmi zawodowo lub prowadząc rodzinny dom dziecka, gdzie podpisywana jest umowa z MOPS-em i wypłacane jest wynagrodzenie. Taką funkcję można pełnić w użyczonych mieszkaniach przez miasto Wrocław, gdzie pokrywane są koszty utrzymania i eksploatacji.

Źródła: MOPS
Tags:
  • dom dziecka
  • dzieci