Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Jeszcze przed wakacjami na terenach 9 placówek oświatowych powstaną we Wrocławiu nowe ogródki warzywne. W ich tworzenie włączą się dzieci ze szkół i przedszkoli. To jeden z elementów unijnego projektu FoodSHIFT 2030, promującego lokalne rolnictwo i ekologiczną żywność.

Przy wrocławskich placówkach oświatowych powstaną dzięki środkom z Unii Europejskiej ogródki warzywne

W nowych ogrodach warzywnych pojawią się krzewy, drzewa owocowe. Zioła i warzywa będą rosły przy wykorzystaniu przy różnych form zagospodarowania terenu czasami będą to płaskie grządki, a innym razem rabaty wyniesione, czy hydroponika. Nie zabraknie również donic z kwiatami i kompostowników. Zagospodarowane będą również wody opadowe - na przykład z pomocą beczek na deszczówkę. Wszystko po to, by z jednej strony zazieleniać przestrzeń oraz korzystać z potencjału podwórek, a z drugiej strony - edukować.

– W ciągu najbliższych tygodni będziemy mieli piękny, zadrzewiony i zakrzewiony ogródek warzywny! W kastrach dzieci posadzą warzywa i zioła. Będzie wisząca pergola z ogórkami lub pomidorami, będzie również pięknie zakręcony skalniak z roślinami. Pojawią się wiśnie, śliwy, a nawet krzaki porzeczki, maliny i borówki. Pod koniec maja będziemy mogli zaczynać sianie. Wesprą nas rodzice, którzy przyniosą nasiona oraz sadzonki – opowiada Marzena Terka, dyrektorka przedszkola „Mały Piekarczyk” nr 74.

Łączny koszt ich powstania to prawie 240 tysięcy złotych. Warto dodać, że w latach 2020-2022 podobne ogródki powstały w 11 placówkach oświatowych we Wrocławiu. Kosztowały ponad 305 tys. złotych. To nie pierwszy projekt związany z zazielenianiem szkolnych podwórek. Od 2019 roku Wrocław prowadzi także program „Szare na Zielone”. Do tej pory wzięło w nim udział 87 placówek oświatowych, a łączny koszt zielonych zmian to ponad 2,6 mln zł.

Gdzie powstaną nowe ogrody warzywne?

- Przedszkole nr 59, ul. Narcyzowa 6

- Zespół Szkolno Przedszkolny nr 14, ul. Dębicka 31

- Przedszkole nr 74, ul. Krzywa 3

- Szkoła Podstawowa nr 108, ul. B. Chrobrego 3

- Przedszkole nr 149, ul. Obornicka 21

- Szkoła Podstawowa nr 12, ul. Janiszewskiego 14

- Szkoła Podstawowa nr 64, ul. Wojszycka 1

- Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 23, ul. Przedwiośnie 47

- Liceum Ogólnokształcące nr VI, ul. Hutnicza 45

Co to jest FoodSHIFT 2030?

FoodSHIFT 2030 promuje lokalne rolnictwo, ekologiczną i zdrową żywność, ale również skraca dystans pomiędzy producentami i konsumentami. Projekt jest realizowany w 9. Europejskich miastach, m.in.: w Kopenhadze, Atenach, Barcelonie, Bari czy w Berlinie. Każde z miast skupia się na innym aspekcie dotyczącym żywności, zmian nawyków żywieniowych (promocja diety roślinnej), skrócenia łańcuchów dostaw, czy łączenia lokalnych wytwórców z odbiorcami. We Wrocławiu działania koncentrują się wokół ogrodów warzywnych w placówkach edukacyjnych oraz wspierania ogrodów społecznych i lokalnych innowatorów. Oprócz tworzenia przyszkolnych ogrodów warzywnych, w jego ramach przygotowywana jest baza miejsc, w których w przyszłości będzie można zakładać ogrody społeczne. Przeprowadzono także serię szkoleń i konsultacji z mieszkańcami.

Źródła: Urząd Miasta Wrocław