Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

W sąsiedztwie dobrze się mieszka, spaceruje, ale i tworzy! Dlatego oprócz wciąż trwającego cyklu Sąsiedzkich spacerów, Wrocławski Instytut Kultury postanowił zrealizować projekt w kulturalno-społecznym wymiarze. Tak powstała Sztuka sąsiedztwa – forum artystycznych działań lokalnych, które odbędzie się między 8 a 15 października.

Wydarzenie potrwa od 8 do 15 października, a program jest napakowany mnóstwem projektów, spotkań i działań twórczych.

Sąsiedzkie kino. Kameralna galeria z pracami mieszkających w okolicy artystów i artystek. Kolektywy i pracownie umożliwiające spotkania osobom uchodźczym i społecznie wykluczonym. Osiedlowy zin wydawany dzięki twórczej zajawce. We Wrocławiu, jak i w wielu innych miastach, powstaje coraz więcej lokalnych ośrodków sztuki. Miejsc spotkań sąsiadów-artystów i sąsiadek-artystek, dzielących się swoją pasją i ożywiających swoimi działaniami peryferyjne osiedla.

Sztuka sąsiedztwa jest drogą upowszechniania wiedzy o istniejących inicjatywach około artystycznych, zlokalizowanych poza ścisłym centrum miasta. To forum, podczas którego osoby działające w wymiarze lokalnym porozmawiają o metodach włączania mieszkańców i mieszkanek do swoich praktyk.

Jak stworzyć warunki do rozwijania aktywności twórczej w środowisku sąsiedzkim? Jak zaangażować najbliższe otoczenie? W jaki sposób lokalny wymiar współpracy wpływa na sztukę? Podczas wydarzenia uczestnicy i uczestniczki poznają przykłady dobrych praktyk z Wrocławia. W siedzibie Wrocławskiego Instytutu Kultury – Barbarze – usłyszą historię powstania osiedlowego nieregularnika Zin Ołbin, dowiedzą się, jak ze społecznością lokalną pracuje Drukarnia Otwarta czy zlokalizowana na Hubach Galeria Magiel.

Inspiracją będą także inicjatywy z innych miast. O Notesach z Łukowa opowie pomysłodawczyni projektu, Pamela Bożek, a z Berlina przyjadą członkinie aktywistyczno-artystycznego kolektywu Guerilla Architects. Poza tym, w programie Sztuki sąsiedztwa są dyskusje, warsztaty oraz wizyty studyjne, będące niepowtarzalną okazją do sprawdzenia, jak na co dzień funkcjonują lokalne projekty kulturalno-społeczne.

Budowanie wspólnoty w oparciu o twórcze działania, to sztuka. Co zrobić, by ją opanować? Wziąć udział w Sztuce sąsiedztwa między 8 a 15 października! Dołączać do wydarzenia mogą zarówno osoby, które dopiero pragną rozpocząć swoją przygodę z artystyczno-integracyjną działalnością, jak i te, które już działają w obrębie sztuki na osiedlu, ale chcą dowiedzieć się, jak robią to inni.

Udział jest bezpłatny, jednak obowiązują zapisy, które startują już 7 września! WK

PROGRAM WYDARZEŃ

8 października (sobota), Barbara (Świdnicka 8B)

Zaproszone projekty:

Zin Ołbin

Osiedlowy nieregularnik artystyczny zainicjowany przez Magdalenę Kreis, który powstaje przy koncepcyjnym i graficznym wsparciu Jerzego Wypycha i Marcina Rosińskiego. Magazyn prezentuje prace (teksty, fotografie, ilustracje, cyfrowe kolaże) twórczyń i twórców mieszkających lub pracujących na Ołbinie.

Drukarnia Otwarta Działająca od 1980 roku i od 2017 roku prowadzona przez Macieja Zarańskiego, ,,krawca od wizytówek i akcydensów’’. Zamówienia powstają w oparciu o rozmowę i wymianę pomysłów z klientami i klientkami, a przy ich realizacji często pomagają praktykanci z Polski i z zagranicy.

Proces Postaci Fundacja, której misją jest rozwój społeczny i osobisty człowieka w oparciu o sztukę, pedagogikę teatru oraz nowe media. To ośrodek międzypokoleniowych działań twórczych zlokalizowany na Przedmieściu Oławskim.

Galeria Magiel Projekt z ośrodkiem na wrocławskich Hubach, prezentujący twórczość osób związanych z osiedlem i wspierający ich rozwój. Miejsce wymiany roślin, lokalnych bazarków i spotkań przy sztuce, które funkcjonuje dzięki zaangażowaniu sąsiadek i sąsiadów.

BWA Wrocław Galerie Sztuki Współczesnej + KDM Cztery przestrzenie połączone programem prezentującym sztukę współczesną w jej nowych, zaskakujących przejawach. Jego nieodłączną częścią jest projekt o życiu na Kościuszkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej, oparty o opowieści i wspomnienia mieszkańców oraz mieszkanek osiedla.

Rewir Twórczy Ośrodek spotkań lokalnej społeczności osiedla Strachocin- Swojczyce-Wojnów, prowadzony przez aktywistki i artystki związane ze Stowarzyszeniem Grupa z

Pasją. Miejsce łączące pracownie dla lokalnych artystów i artystek, strefę warsztatu, kawiarenkę i bibliotekę społeczną oraz kącik coworkingu.

11:45 – 13:00 | Prezentacje | Dobre praktyki w innych miastach (wydarzenie dostępne w wersji online i tłumaczone na PJM)

Zaprezentują się:

Guerilla Architects (Berlin) Kolektyw poruszający polityczne i prawe kwestie zmarginalizowanych przestrzeni za pomocą projektów artystycznych. Inspiracją dla ich twórczych działań jest aktywny udział w społeczno-przestrzennym rozwoju miasta oraz rozmowy z lokalnym sąsiedztwie.

DOMIE (Poznań) Miejsce oparte na bliskich relacjach, w którym organizowane są wystawy, koncerty, pokazy filmowe czy warsztaty. To przestrzeń w centrum Poznania, otwarta dla artystów i artystek, studentów i studentek oraz wszystkich osób szukających przestrzeni do twórczej aktywności.

Muzeum Osiedli Mieszkaniowych (Lublin) Projekt społeczny w Lublinie, będący urzeczywistnieniem idei mikro-osiedlowej demokracji. To zaproszenie osób o różnych poglądach i wartościach do współtworzenia przestrzeni mieszkaniowych w oparciu o ich doświadczenia i opowiedziane historie.

Notesy z Łukowa (Łuków) Mikro-marka introligatorska i projekt partycypacyjny artystki Pameli Bożek realizowany z uchodźczyniami z Ośrodka dla Cudzoziemców i Cudzoziemek w Łukowie.

13:45 – 15:45 | Moderowana dyskusja ,,Sztuka sąsiedztwa, czyli artystycznie na osiedlach” (wydarzenie dostępne w wersji online i tłumaczone na PJM).

9 października (niedziela)

Wizyty studyjne, czyli odwiedziny miejsc, służące ich lepszemu zrozumieniu, poznaniu sposobu funkcjonowania i tajemnicy sukcesu.

GRUPA A

11:00 – 12:30 | NOWY ZŁOTY Nieformalna inicjatywa wystawiennicza, za której program odpowiadają

Magdalena Kreis i Yuriy Biley. Artyści i artystki prezentujący swoje prace w ramach projektu są wybierani na podstawie wzajemnej nominacji czy rekomendacji.

14:00 – 15:30 | Macondo Organizacja stworzona po to, by dostrzegać marquezowski realizm magiczny w codzienności. Każdego miesiąca w ośrodku fundacji odbywają się warsztaty, wystawy, występy oraz spotkania literackie i podróżnicze. To unikatowa przestrzeń zapewniająca domową, swobodną atmosferę, która sprzyja długim rozmowom i wspólnemu przeżywaniu.

GRUPA B

11:00 – 12:30 | Pracownia Witryna Studio projektowania graficznego i pracownia sitodruku, której założyciele – Ania i Michał – regularnie zapraszają do współpracy artystów i artystki. To także przestrzeń warsztatów, wydarzeń kulturalnych oraz sąsiedzkich spotkań.

14:00 – 15:30 | MiserArt Strefa kultury poza patosem i etykietą, tworząca przejścia pomiędzy skrajnościami w labiryncie wykluczenia. To przestrzeń spotkania i wspólnej pracy osób doświadczających bezdomności, streetworkerów, artystów i rzemieślników, zlokalizowana na wrocławskim Nadodrzu.

12 października (środa), Barbara (Świdnicka 8B)

16:00 – 19:00 | Edyta Ołdak: metody aktywnej pracy artystów i artystek ze społecznością lokalną

Warsztaty wzmacniające kompetencje z zakresu współpracy ze społecznością lokalną.

15 października (sobota), Barbara (Świdnicka 8B)

10:00 – 13:00 | Pamela Bożek: Integracja międzykulturowa z wykorzystaniem narzędzi artystycznych

Warsztaty wzmacniające kompetencje z zakresu współpracy ze społecznością lokalną.

Źródła: Wrocławski Instytut Kultury