Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Ze środków Funduszu Solidarnościowego Aglomeracji Wrocławskiej sfinansowano ostatnio 16 inwestycji w 16 dolnośląskich gminach. W związku z sytuacją na Ukrainie pojawiły się też jednak dodatkowe środki w puli.

Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk i wójt gminy Czernica Włodzimierz Chlebosz wizytują budowę świetlicy wiejskiej w Nadolicach Małych.

Fundusz Solidarnościowy Aglomeracji Wrocławskiej stworzono na zjeździe w końcówce 2020 roku - decyzją członków stowarzyszenia, któremu przewodniczył Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia. Cel projektu był oczywisty, mianowicie chodziło o wsparcie harmonijnej dystrybucji środków na inwestycje w obszarze Aglomeracji Wrocławskiej. W pierwszym roku funkcjonowania Funduszu do gmin trafiła kwota 1 650 000 zł, a ze środków tych dofinansowano już 16 inwestycji na terenie 16 gmin.

Które przedsięwzięcia okazały się kluczowe? Wszystkie, rzecz jasna. Bo każda była kluczowa dla danego terenu i przynajmniej części jego mieszkańców. W miejscowości Karwiniec (Gmina Bierutów) wykonano budowę oświetlenia drogowego. W Bartoszowej i Mańczycach (Gmina Borów) skorzystali najmłodsi, którym zamontowano metalowe zestawy zabawowe. Podobnie było w Brzegu, gdzie przebudowano pomieszczenia w budynku żłobka miejskiego „Tęczowy Świat”.

W Nadolicach Małych (Gmina Czernica) u wójta Włodzimierza Chlebosza, byłego świetnego ciężarowca Śląska Wrocław i reprezentacji Polski, a także olimpijczyka z Barcelony (7. miejsce), postawiono świetlicę wiejską. Z kolei w Miłowicach (Gmina Dziadowa Kłoda) takie miejsce spotkań tamtejszej małej ojczyzny zmodernizowano. W Smolcu i Kątach Wrocławskich wyposażono natomiast budynki dworcowe.

W miejscowości Pierstnica (Gmina Krośnice) wyremontowano jezdnię i pobocze drogi gminnej, co ma znaczenie symboliczne, bo przecież najsłynniejszą wizytówką gminy pozostaje pochodzący ze Świebodowa, a zmarły przed rokiem Ryszard Szurkowski, kolarski mistrz świata, medalista olimpijski i czterokrotny zwycięzca Wyścigu Pokoju. W Malczycach zbudowano mobilny park linowy, za to w Międzyborzu wymieniono pokrycie dachowe na budynku Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury. Przeworno zmodernizowało dzięki dotacji pomieszczenia rehabilitacji w Ośrodku Zdrowia, a Strzelin zmodernizował i doposażył budynek przychodni PZLA.

W Sycowie i Pierwoszowie (Gmina Wisznia Mała) wybudowano oraz poprawiono infrastrukturę sportowo-rekreacyjną, w Środzie Śląskiej zakupiono i zamontowano urządzenia skateparku, w Zawoni przebudowano salę wielofunkcyjną wraz z pomieszczeniami towarzyszącymi, wreszcie przy Szkole Podstawowej w Żmigrodzie zmodernizowano boiska sportowe na orliku.

Po wybuchu wojny na Ukrainie Fundusz Solidarnościowy Aglomeracji Wrocławskiej również się otworzył. By łagodzić skutki rosyjskiej inwazji, uruchomiono dodatkowe środki z przeznaczeniem dla gmin członkowskich, które przyjmują ukraińskich uchodźców. Przewidziano uproszczoną ścieżkę aplikacji, aby środki trafiły na konta gmin jak najszybciej. Pierwsze wnioski o wypłatę zostały już realizowane. WoK

230 000 zł wyniosła dodatkowa pula z Funduszu Solidarnościowego dla gmin wspierających uchodźców z Ukrainy, które raportują o najpilniejszych potrzebach oraz o aktualnej liczby uchodźców przebywających na ich obszarze.

Źródła: Wojciech Koerber