Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

22 marca jest Światowy Dzień Wody. Wrocławskie MPWiK dba o wodę każdego dnia. W tym szczególnym dniu uświadamia nam ile produkujemy plastiku i jak w prosty sposób to ograniczyć i pomóc środowisku!

Efektowne butelki od MPWiK

Skalę zanieczyszczenie środowiska plastikiem zobrazuje instalacja, która w Światowym Dniu Wody stanie na placu Solnym. W godzinach 10.00-19.00 można będzie zobaczyć paletę z 26 kilogramami zużytych, plastikowych butelek. To tyle, ile każdy z nas produkuje rocznie, jeśli codziennie kupuje 2 litry wody w butelce!

By ułatwić pierwszy krok w rezygnacji z plastiku, wrocławskie wodociągi przygotowały ekologiczną wymianę. 22 marca, w Światowym Dniu Wody na pl. Solnym można będzie otrzymać jedną ekologiczną butelkę wielokrotnego użytku, wykonaną z tritanu. Wystarczy w godz. 15.00-18.00 przyjść z 7 plastikowymi butelkami plastikowymi, które zostaną odebrane przez Ekosystem.

Brak dostępu do wody to nie tylko problem krajów słabiej rozwiniętych. Wszyscy doświadczamy zmian klimatycznych, które powodują ubożenie tego cennego surowca. Jak wskazuje raport GUS, Polska ma jedne z najmniejszych zasobów wody na jednego mieszkańca w Europie. Jest to niecałe 1600 m3/ rok. Mniej mają tylko Czechy, Cypr i Malta. Tymczasem średnia wartość tego wskaźnika w Europie jest prawie 3 razy większa i wynosi około 4500 m3 na osobę w skali roku.

– Ludzie często pytają, dlaczego zachęcamy do picia kranówki. Przecież jako monopoliści we Wrocławiu tak czy inaczej sprzedamy nasz produkt, czyli dostarczymy wodę do mieszkańców. Swoją rolę widzimy jednak znacznie szerzej niż jako „sprzedawcy wody”. Nasz produkt pobieramy ze środowiska naturalnego, dlatego czujemy dużą odpowiedzialność wobec niego, stąd właśnie misja edukacyjna. Każdy z nas, jeśli zrezygnuje z wody w plastikowych butelkach, może „zaoszczędzić” środowisku nawet 26 kilogramów plastiku rocznie, a do tego w jego portfelu zostanie ponad 1300 zł – mówi Marcin Garcarz, wiceprezes MPWiK S.A. we Wrocławiu.

Jak oszczędzać wodę?

Co możesz zrobić, aby ograniczać zużycie wody? Wybieraj szybki prysznic zamiast kąpieli, włączaj pralkę dopiero wtedy, gdy będzie pełne brudnego prania. W miarę możliwości wybieraj zmywarkę zamiast ręcznego zmywania. Warto również zakręcać kran w trakcie mycia zębów lub golenia. Duże znaczenie mają także rozsądne zakupy. Każda rzecz, którą kupujesz zawiera tzw. ślad wodny, czyli ilość wody potrzebną na wszystkich etapach produkcji. Dla przykładu przy produkcji jednego samochodu zużywa się 379 tys. litrów wody, a bochenek chleba to w rzeczywistości 462 litry wody. Zanim coś kupisz zastanów się, czy jest ci to konieczne i co najważniejsze - nie wyrzucaj jedzenia!

Źródła: MPWiK