Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Oddalony od zgiełku miasta Lasek Oporowski to zielona przystań dla wielu wrocławianek i wrocławian, ale także schronienie dla nietoperzy, dzięciołów oraz rzadko spotykanego gatunku motyla. Rosną tu co najmniej dwa drzewa o rozmiarach pomnikowych, a na obrzeżach znajdują się zarośla śliwy tarniny. Na czwartkowej sesji radni będą głosować nad uznaniem Lasku Oporowskiego za użytek ekologiczny.

Lasek Oporowski zamieszkuje sześć gatunków nietoperzy.

- Przyroda nie ma barw politycznych, nie ma podziału na społeczną czy urzędową. Dlatego jestem bardzo zadowolony z tej współpracy, bo jej wynikiem jest dobro wspólne: Zielony Wrocław. Bardzo się cieszę, że kolejny zielony teren miasta będzie pod ochroną – deklaruje Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Lasek Oporowski był do tej pory chroniony planistycznie, co oznacza, że nie mógłby zostać zagospodarowany na inny cel niż ten przewidziany w Miejskim Planie Zagospodarowania Przestrzennego (jest nim zieleń). Teraz jednak będzie chroniony dzięki inicjatywie uchwałodawczej mieszkańców, działających w Komitecie Obywatelskim Inicjatywy Uchwałodawczej Dziki Wrocław, we współpracy z Departamentem Zrównoważonego Rozwoju.

- Mam nadzieję, że ta inicjatywa obywateli we współpracy z miastem zyska poparcie wszystkich sił politycznych w radzie miejskiej i będziemy mogli w czwartek świętować ustanowienie użytkiem ekologicznym Lasek Oporowski. Do tego będę radnych bardzo namawiał – podkreśla przewodniczący Rady Miejskiej, Sergiusz Kmiecik.

W Lasku Oporowskim zamieszkuje sześć gatunków nietoperzy – jest to jedno z nielicznych miejsc w tej części Wrocławia, gdzie rosną stare drzewa pełne dziupli, w których nietoperze mogą zakładać kolonie. Podczas spacerów warto również zwrócić uwagę na dwa drzewa o rozmiarach pomnikowych: buk zwyczajny o obwodzie ok. 4 m oraz grab zwyczajny o obwodzie ok. 3 m.

Obecnie zielonych przestrzeni we Wrocławiu jest w sumie ponad 12 tys. hektarów, czyli około 41% powierzchni miasta.

Zdecydowana większość z tych terenów – około 35% powierzchni Wrocławia - to m.in. parki, zieleńce, zieleń nadrzeczna czy pola irygacyjne, które tworzą tzw. zieleń adaptacyjną w Miejskim Planie Adaptacji do zmian klimatu – czyli pozytywnie wpływają na adaptację do zmian klimatu.

Z kolei 6% powierzchni Wrocławia to tereny rolne przeznaczone na różną formę zieleni w MPZP.

Źródła: Wrocław