Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

W lipcu mija 60 lat od wybuchu epidemii ospy prawdziwej we Wrocławiu. Była to jedna z ostatnich epidemii ospy na świecie. W mieście zmarło 6 osób na tę straszną chorobę. Wrocław był miastem zamkniętym. Powstały izolatoria. To był prawdziwy czas zarazy.

Znakomite zdjęcie Mieczysława Dołęgi z czasu zarazy

Zachorowania latem 1963 r. były zaskoczeniem dla epidemiologów i nie od razu ospa została rozpoznana. Stało się to dopiero 15 lipca. Wszystko wskazuje na to, że chorobę przywiózł do Polski z Indii funkcjonariusz Służby Bezpieczeństwa - Bonifacy Jedynak.

Do walki z epidemią powołano we Wrocławiu większość pracowników służby zdrowia, wprowadzono obowiązkowe szczepienia, zorganizowano izolatoria na Praczach Odrzańskich w Technikum Mechanizacji Rolnictwa i na Psim Polu w Technikum Budowy Silników oraz dwa szpitale ospowe.

W sumie zachorowało 99 osób, z których siedem zmarło (jedna poza Wrocławiem w Wieruszowie). Pierwszą śmiertelną ofiarą była pielęgniarka, córka salowej, która miała kontakt z zakażonym. Najmłodszy pacjent miał 5 miesięcy, najstarszy 83 lata. W izolatoriach czas spędziło ponad 2500 osób. Miasto zostało na kilka tygodni sparaliżowane, odcięte od reszty kraju kordonem sanitarnym.

Zaszczepiono tu na ospę prawdziwą pół miliona osób, czyli 98 procent populacji Wrocławia! Dla porównania w Polsce zaszczepiono wówczas.... 7881 osób. Zarazę we Wrocławiu udało się opanować dość szybko, bo po 97 dniach. 17 lat później WHO uznało ospę prawdziwą za eradykowaną.

Muzeum Historyczne we Wrocławiu przypomina to wydarzenie na wystawie w Pałacu Królewskim pt.: „Odizolowani 1963. Epidemia ospy we Wrocławiu”. Prezentuje fotografie pokazujące ten czas. To świetne zdjęcia będące w posiadaniu muzeum, autorstwa Mieczysława Dołęgi, fotoreportera ówczesnej „Gazety Robotniczej”.

– Mamy nadzieję, że wśród anonimowych bohaterów zdjęć odwiedzający wystawę odnajdą siebie lub swoich bliskich – mówi Mateusz Magda, kurator tej bardzo ciekawej wystawy. Wystawę można oglądać do 10 września i warto to zrobić i przenieść się w czasie.

W 1963 roku dziewięć dni później zakończyła się epidemia ospy. Miasto szybko wróciło do życia. Dla kontrastu 4 października we Wrocławiu odbyły się w Hali Ludowej mistrzostwa Europy w koszykówce, na których Polacy odnieśli największy sukces w historii i zdobyli srebrny medal. Motorem napędowym biało-czerwonych byli… zaszczepieni na ospę wrocławianie Mieczysław Łopatka i Kazimierz Frelkiewicz.

Źródła: Muzeum Miejskie