Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Podwórko Wszystkich Mieszkańców to przestrzeń na Przedmieściu Oławskim w obrębie ulic Komuny Paryskiej, Mierniczej, Łukasińskiego oraz Prądzyńskiego. - Mam dobre wieści. Już niebawem żal będzie z tego podwórka wracać do domu. Otóż Zarząd Zasobu Komunalnego szykuje jego dwuetapową rewitalizację – cieszy się Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Wizualizacja z widokiem na oficynę. Będzie czysto, schludnie i zielono.

Jeszcze w lutym ogłoszony zostanie przetarg na działania w ramach pierwszego etapu, a prace budowlane potrwają od kwietnia do grudnia. - W tym czasie przeprowadzone zostaną roboty ziemne i rozbiórkowe, utwardzimy teren, a więc ścieżki, chodniki i przejazdy. Zamontujemy oświetlenie, zbudujemy plac zabaw, powstanie strefa rekreacyjna z boiskiem, a także nasadzenia zieleni wysokiej, średniej i niskiej – wylicza Jacek Sutryk.

Jeśli chodzi o drugi etap, postępowanie przetargowe rozpocznie się w grudniu, a prace potrwają od marca 2025 do maja 2026. Powstaną wtedy m.in. miejsca postojowe i droga przeciwpożarowa, kolejne ścieżki i chodniki, pojawią się nasadzenia i kolejne tereny rekreacyjne.

To bardzo rozległe podwórko, a niebawem stanie się nie tylko duże, ale też efektowne i funkcjonalne. W końcu będzie Podwórkiem Wszystkich Mieszkańców. To oni byli inicjatorami zmian, odgrywając przy całym przedsięwzięciu kluczową rolę. Część pieniędzy na pokrycie inwestycji, około 700 tys. zł, pochodzi z Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego.

Podwórko na dwie części rozdziela szereg garaży, a Zarząd Zasobu Komunalnego posiada już kompletny projekt oraz prawomocne pozwolenie na przeprowadzenie obu etapów rewitalizacji. Równolegle z pracami projektowymi trwało przygotowanie terenu do inwestycji.

- Niezbędny był szeroki zakres prac przygotowawczych i porządkowych: wyburzenie budynku mieszkalnego oraz budynku oficynowego byłej piekarni, garaży, komórek gospodarczych, a także usunięcie wolnostojących wielkogabarytowych kontenerów – tłumaczy Aleksandra Lipertowska, rzeczniczka prasowa ZZK. Każde z tych działań wymagało odrębnego postępowania i osobnych pozwoleń. Jednocześnie na podwórku trwały prace związane z podłączeniem do sieci centralnego ogrzewania i wykonaniem przyłączy wodnych.

Przez wiele miesięcy prowadzono pertraktacje z Fortum w sprawie przebudowy sieci c.o.i likwidacji wystających komór w obrębie podwórza. Ostatecznie Fortum nie wykonało przebudowy, co spowodowało konieczność wykonania nowej wersji projektu i nowego przebiegu drogi pożarowej.

Źródła: Zarząd Zasobu Komunalnego