Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Początek sezonu grzewczego to zawsze rosnące ryzyko pożaru w mieszkaniach oraz domach. Stąd miasto Wrocław wraca z coroczną Czadową Akcją, w ramach której apeluje o wzmożoną czujność, kontrole urządzeń grzewczych, a także – nieustannie – o wymianę pieców niskiej klasy.

Maciej Rogala, mistrz kominiarski i prezes Krajowej Izby Kominiarzy we Wrocławiu przypomina, że przeglądy kominowe są obowiązkowe. FOT. MATERIAŁY PRYWATNE

W ramach Czadowej Akcji we wrocławskich mieszkaniach komunalnych trwają obowiązkowe przeglądy kominiarskie. Dotyczą one wszystkich lokali, bez względu na sposób, w jaki są ogrzewane. W sumie takim przeglądem objętych zostało 1257 budynków gminnych, w których znajdują się 11 833 lokale mieszkalne i 665 użytkowych.

Przy okazji przeglądów jest też kontrolowana drożność przewodów wywiewnych - popularnych kratek. Są one bardzo ważne, bo umożliwiają wywiew zużytego powietrza. Ich niedrożność może być spowodowana przez nierozważne działania osób trzecich podczas prac budowlanych prowadzonych na dachu lub u sąsiadów. Zdarza się też, że gniazda wiją tam sobie ptaki.

Jesień to także czas, gdy rośnie liczba zatruć tlenkiem węgla, nie bez przyczyny zwanym cichym zabójcą – jest niewidoczny, nie ma smaku ani zapachu. Badaniem poziomu tlenku węgla zajmują się strażnicy miejscy podczas kontrolowania instalacji grzewczych.

Podstawowym elementem zabezpieczenia przed zatruciem tlenkiem węgla jest właściwe użytkowanie instalacji grzewczej i dbanie o jej stan techniczny oraz regularne przeglądy. W mieszkaniach i lokalach, które są ogrzewane piecami i kotłami gazowymi, warto zainstalować czujnik tlenku węgla i dymu. Miasto apeluje też o wymianę pieca na nowy, bardziej ekologiczny. Do końca roku można uzyskać dotację w wysokości 10 tys. zł. Przypomnijmy, że od 1 lipca 2024 roku korzystanie z kopciuchów będzie karane zgodnie z przepisami uchwały antysmogowej (grzywna do 5 tys. zł).

Nie czekaj, reaguj!

W razie podejrzeń o zagrożeniu natychmiast alarmuj służby (straż pożarna - 998, pogotowie ratunkowe – 999, numer alarmowy – 112).

Źródła: Wrocław