Petunia wydała na świat ponad 20 młodych. – Jest rekordzistką, bo zawsze dawała nam od trzech prosiąt do nawet sześciu. Samica świni rzecznej jest w stanie co roku urodzić młode, ale w ogrodach zoologicznych w miocie rodzą się jedno-dwa prosięta. Młode Petunii są bardzo cenne genetycznie, bo to Amerykanka - świnka z Los Angeles. Dodała nową pulę genową do populacji europejskich ogrodów zoologicznych, a im mniej zwierzęta są spokrewnione ze sobą tym lepiej – mówi Weronika Skupin z zoo.
Petunia jest już w słusznym wieku jak na świnię rzeczną. W wieku 17 lat jest już na godziwej emeryturze, którą spędza na typowych dla gatunku aktywnościach: tarzaniu się w błocie, jedzeniu smakołyków i pluskaniu się latem w basenie. To świnka z klasą i opiekunowie nie mogli zapomnieć o jej urodzinach.
Był tort i życzenia długiego życia. Impreza urodzinowa się udała. Solenizantka tort napoczęła sama i nie odeszła do ostatniego kęska. Jej partner Jambon zawsze jest pierwszy przy korycie, ale tym razem musiał chwilę poczekać. Petunia podzieliła się z nim smakołykiem. Na ucztę załapała się także ich córka Merida.
Tort ufundował partner adopcyjny rodziny świń rzecznych, firma Zrzutka.pl. Dla naszych partnerów adopcja symboliczna jest okazją do realnego wsparcia działalności zoo. Dzięki niej firmy realizują politykę społecznej odpowiedzialności biznesu. Z naszym zoo współpracuje około 30 instytucji, które w zamian za comiesięczne wsparcie wybranego gatunku otrzymują pakiet marketingowych korzyści.
– Tort został wykonany wyłącznie z podanych przez nas składników i jest całkowicie bezpieczny dla świń. Oczywiście nie zawiera cukru – opowiada Anna Pawlik, opiekunka zwierząt kopytnych we wrocławskim zoo. – W diecie naszych świń rzecznych są warzywa i owoce, między innymi marchewki, czy buraki, choć to jabłka zawsze znikają jako pierwsze. Nawet smaczne orzechy włoskie i arachidowe, które są dla świń smakołykiem, nie są tak dobre, jak jabłka. Sezonowo świnie rzeczne jedzą też melona, czy awokado, lubią sałatę, kukurydzę w kolbach i dynię, a raz w tygodniu dostają mieszankę śruty otrębowej i innych składników zbożowych z wątróbką. Czasami podawane są im płatki owsiane polane jogurtem – wylicza opiekunka.