Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Jedną z wyjątkowych przestrzeni działających we Wrocławskim Parku Technologicznym jest Laboratorium Badań Nieniszczących (LBN) wyposażone w wysokoenergetyczny, akceleratorowy system do radiografii przemysłowej. Umożliwia to prześwietlanie dużych elementów. Stalowe mogą mieć do 500 mm grubości!

Nowe technologie, przemysł kosmiczny, branża fotowoltaiczna - to tylko niektóre branże współpracujące z Laboratorium Badań Nieniszczących.

Działalność laboratorium jest skoncentrowana na udostępnianiu podstawowej aparatury, czyli systemu radiograficznego zbudowanego na bazie linowego akceleratora przemysłowego (LINAC). Ma on podwójną funkcję. Może być stosowany do radiografii przemysłowej, czyli prześwietlania dużych elementów przemysłowych albo do naświetlania obiektów wiązką wysokoenergetycznego promieniowania jonizującego, tj. m.in. do prac badawczo-rozwojowych. Aparatura umożliwia naświetlanie wiązką lub strumieniem elektronów o stosunkowo wysokiej energii. Często są to zabiegi eksperymentalne w poszukiwaniu optymalnych własności danego materiału.

Z LBN mogą korzystać wszyscy, którzy poszukują materiałów polimerowych do celów specjalnych o nietypowych właściwościach, np. szczególnej odporności: temperaturowej, chemicznej, na promieniowanie jonizujące, w tym promieniowanie kosmiczne.

Jest wiele zastosowań dla tak zmodyfikowanych materiałów, a także wykorzystania samego promieniowania jonizującego. Posługują się nimi różnego typu ośrodki wielkiej nauki czy branża kosmiczna.

- Symulujemy warunki występowania promieniowania kosmicznego i sprawdzamy, czy detal lub urządzenie przewidziane do umieszczenia w przestrzeni kosmicznej jest odporne na przyjęcie tzw. całkowitej dawki jonizującej i nie ulegnie później destrukcji w przestrzeni pozaziemskiej - mówi Jacek Głowinkowski, kierownik LBN.

Napromienianiem można też nadawać różnego rodzaju właściwości materiałom, dzięki czemu zyskują one nowe zastosowania, m.in. przemysłowe. Ich poszukiwanie odbywa się w ramach eksperymentalnych prac badawczo-rozwojowych.

Druga funkcja akceleratora, prześwietlanie, ma zastosowanie w przypadku obiektów wielkogabarytowych, zbudowanych z materiałów o dużej miąższości, których nie da się prześwietlić standardowymi urządzeniami opartymi o lampę rentgenowską.

Laboratorium posiada też pomieszczenie nazywane „bunkrem”. Ze względu na swoją specjalną, ochronną konstrukcję ogranicza on przenikanie fal elektromagnetycznych, w tym promieniowania jonizującego gamma. Pomieszczenie to można wykorzystać do eksperymentów z innymi źródłami promieniowania. Jednocześnie stanowi ono tzw. klatkę Faradaya i umożliwia wykonywanie eksperymentów związanych np. z przesyłaniem bądź pomiarami wyizolowanych fal elektromagnetycznych.

Nowe technologie, przemysł kosmiczny, branża fotowoltaiczna – to tylko przykłady branż, które współpracują z Laboratorium. Realizowane są działania związane z badaniami detektorów wykorzystywanych w aparaturze naukowej, rozwijane są technologie lotnicze.

Źródła: Wrocław