Miłośnicy Wrocławia nie mają wątpliwości – to miasto świeci najpiękniej czerwcową porą, gdy jest ciepło i zapada zmrok. Dlatego właśnie w sobotę, 18 czerwca, o godz. 21.30 wystartuje ze Stadionu Olimpijskiego 8. PKO Nocny Wrocław Półmaraton. A trasa prowadzi m.in. przez wnętrze majestatycznej Hali Stulecia!

Efektowne medale 8. PKO Nocnego Wrocław Półmaratonu.

Po trzech latach wraca tak wyczekiwany 8. PKO Nocny Wrocław Półmaraton. Ulicami miasta pobiegnie 12 tys. uczestników z kilkudziesięciu krajów świata. Ponownie w rytm muzyki, znów w imponującej nocnej scenerii. To jedno z najważniejszych wydarzeń biegowych na mapie Polski.

Dla większości uczestników, zmagających się z dystansem ponad 21 km, celem jest rywalizacja z własnymi słabościami, a ukończenie biegu często wiąże się z realizacją życiowych celów. Z kolei główną intencją organizatorów jest popularyzacja aktywnego i zdrowego stylu życia oraz promocja uroków Wrocławia.

Trasę biegu zaplanowano w taki sposób, by jej walory wizualne na długo zapadły w pamięć uczestników. Sportowe zmagania rozpoczną się i zakończą na zabytkowym Stadionie Olimpijskim. Tuż przed finiszem biegacze, dla których sam udział ma większą wartość niż wynik, z pewnością zwolnią z wrażenia, by podziwiać festiwal świateł fontanny na Pergoli. Nie do zapomnienia będzie też bieg przez wnętrze Hali Stulecia, w której tak wielu wrocławian zaledwie kilka tygodni temu świętowało mistrzostwo Polski koszykarskiego Śląska.

Wiele osób zwolni także przy niezwykłych iluminacjach najpiękniejszych zabytków na trasie. Pamiątkowe zdjęcie przy pięknie rozświetlonym Moście Grunwaldzkim może być jednym z cenniejszych trofeów.

Motywacją do przyspieszenia będzie z kolei porywająca muzyka. W tej edycji pobiegniemy w rytm rocka, energetycznych dźwięków gitar i rytmicznych brzmień perkusji. A na mecie, oprócz owacji i uznania widowni, będą czekać unikatowe, bo świecące w ciemności, pamiątkowe medale, wręczane m.in. przez wrocławskich olimpijczyków z dwukrotną mistrzynią igrzysk, Renatą Mauer-Różańską na czele.

Przy organizacji wydarzenia organizatorzy nie zapominają o odpowiedzialności ekologicznej. Stąd też niegdyś powszechne plastikowe naczynia i butelki zastąpią papierowe kubki, a o uzupełnianie płynów i regenerację biegaczy zadba wrocławskie MPWIK, dostarczając nielimitowaną, a przy tym zdrową kranówkę.

To nie jedyne ekologiczne rozwiązanie zaproponowane przez organizatora. By nie zaśmiecać miasta plastikowymi butelkami oraz foliowymi reklamówkami, w których były wręczane pakiety startowe oraz tonami papieru, który był wykorzystywany przy weryfikacji zawodników, biegacze otrzymają do ręki numer startowy i koszulkę w oparciu o spersonalizowany QR kod.

Dla wszystkich tych, którzy biegają również w celach charytatywnych, udział w 8. PKO Nocnym Wrocław Półmaratonie może być okazją do wsparcia walczącej o wolność Ukrainy. Pomoże w tym specjalny kod QR znajdujący się na numerach startowych.

Warto dodać, że każdy posiadacz numeru startowego może w dniach 18-19 czerwca poruszać się komunikacją miejską za darmo. Biletem jest numer startowy. Natomiast rodziny z dziećmi mogą spróbować swoich sił w wydarzeniu towarzyszącym - PKO Wieczornym Biegu Rodzinnym im. Jerzego Witkowskiego. W nim każdy jest zwycięzcą. Po pokonaniu dystansu 1,4 km na uczestników będą czekać pamiątkowe medale. PKO Wieczorny Bieg Rodzinny im. Jerzego Witkowskiego startuje o godz. 19.

- Liczę, że wszyscy pokażemy, jak Wrocław żyje tym wydarzeniem – podkreśla Jacek Urbanowicz, dyrektor Półmaratonu. Zatem niech noga podaje! WK

Wracamy silniejsi

- Dwa lata temu, gdy decydowaliśmy o odwołaniu biegów długodystansowych we Wrocławiu, obiecywaliśmy, że mimo przeciwności losu wrócimy silniejsi. I stało się. Po trzech latach powraca tak wyczekiwany 8. PKO Nocny Wrocław Półmaraton cieszy się Łukasz Wójcik, dyrektor Młodzieżowego Centrum Sportu, organizatora imprezy. - Mam nadzieję, że przez ostatnie dwa lata udało się wam zbudować życiową formę i start w najważniejszym wydarzeniu biegowym we Wrocławiu będzie niezapomnianym przeżyciem – dodaje.

Polki na liście zwycięstw

W poprzednich edycjach Nocnego Wrocław Półmaratonu w rywalizacji mężczyzn triumfowali tylko Kenijczycy (trzykrotnie w latach 2014-16) i Etiopczycy (trzykrotnie w latach 2017-19). Gdy chodzi o nasze panie, ta sztuka udała im się dwukrotnie. W 2017 roku z czasem 1:15:30 wygrała Olga Ochal, a w 2018 Agnieszka Gortel-Maciuk (1:14:49). Ostatnimi zwycięzcami, sprzed

trzech lat, są Etiopczyk Getaye Gelau (1:04:38) i Kenijka Caroline Jebet Korir (1:12:18).

Źródła: MCS Wrocław