– Na czerwiec 2025 planujemy koniec drugiego etapu remontu. Tym razem skupiamy się na wygodzie i dostępności: publiczna toaleta, wygodne ścieżki na szczyt wzgórza, więcej oświetlenia - szczególnie w miejscach do tej pory zamkniętych dla zwiedzających. Poza tym m.in. ławki, kolejne stojaki na rowery – wylicza prezydent Jacek Sutryk.
Przeszło 120-letnia toaleta położona od strony ulicy Nowej ma już nowy strop. Docelowo zostanie przykryta płaskim dachem, zasypanym od góry żwirem – podobnym do nawierzchni na placu z fontanną.
Sanitariaty będą miały liczne udogodnienia, w tym dla osób z niepełnosprawnościami. Budowlańcy zerwali na szczycie wzgórza bardzo zniszczoną warstwę lastriko, którym po wojnie zasłonięto pozostałości zniszczonej wieży widokowej. Pod spodem były zakryte przez blisko 80 lat ściany fundamentowe wieży. Widać m.in. obrys okrągłej klatki schodowej, w której biegły spiralne schody na górę.
W ramach II etapu to miejsce ponownie zostanie przykryte, zapewne kamiennymi płytami. Czy i jak eksponować linie ścian dawnej gloriety? To będzie uzgadniane z konserwatorem zabytków. Łączny koszt prac: ok. 6 milionów złotych. Przypomnijmy, że wcześniejsza rewaloryzacja tego historycznego obiektu kosztowała ponad 30 milionów złotych.