– To wyjątkowe miejsce na mapie naszego miasta. Wielu jego mieszkańców ma z nim związane wspomnienia. Teraz przywracamy Bastionowi Sakwowemu jego blask – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia, który zdecydował kompleksowym remoncie tego zabytku. Inwestycja kosztuje ponad 30 milionów złotych i jest pięknym przykładem tego jak należy dbać o zabytki. Od wielu miesięcy sztab inżynierów i konserwatorów z firmy Castelleum dba o każdy detal w tym miejscu.
Na Bastionie Sakwowym trwają prace wykończeniowe na wielu frontach. Wykonawca zamontował już większość oświetlenia kolumnady. Pojawiły się tu stylizowane lampy, jak i oświetlenie ledowe. Bastion będzie bowiem efektownie podświetlony energooszczędnymi lampami. Trwają prace malarskie. Realizują je konserwatorzy zabytków. To iście benedyktyńska praca. Kolory są wyraziste, pompejańskie - takie bowiem były tu w XIX wieku, kiedy na ruinach dawnego bastionu zburzonego przez wojska napoleońskie wzniesiono pawilon perystylowy, kolumnadę czy fontannę.
Na kolumnadzie odtworzono już bogate stiuki i ozdoby nadające klimat temu miejscu. Zamontowano efektowne bariery. W piwnicach tego miejsca trwają prace wykończeniowe w przyszłej kawiarni. Na placu przed kolumnadą wykonawca kończy prace związane z budową nawierzchni i montażem nowej fontanny. Wodotrysk został zbudowany na ceglanym fundamencie XIX wiecznego obiektu, który odkryto podczas realizacji. On także będzie podświetlony i obsadzony w koło starannie dobraną roślinnością.
Zaawansowane prace wykończeniowe trwają w pawilonie perystylowym. Tu miasto planuje restaurację. Historyczne wnętrze zostało przebudowane, zamontowano tu ogrzewanie podłogowe, klimatyzację. Ostatnio wykonawca montował potężne okna ważące blisko pół tony każde. Dadzą one piękne światło w tym interesującym wnętrzu. W pawilonie zamontowane zostały też efektowne lampy i setki ledów na suficie.
W ostatnim etapie prac wykonawca zamontuje tu specjalne tworzywo z imitacją nieba. W pawilonie zachowano fragmenty historycznej fontanny przebudowując wnętrze dawnego atrium tak, aby wkomponować je w nową infrastrukturę.