Kandydaturę Barbary Labudy popierają wszystkie środowiska zrzeszone wokół prezydenta Wrocławia w Radzie Miejskiej (Klub Forum Jacka Sutryka – Wrocław Wspólna Sprawa, Platforma Obywatelska, radni Nowej Lewicy).
Barbara Labuda urodziła się w 1946 roku w Żmigrodzie. Z wykształcenia jest romanistką i doktorem nauk humanistycznych. To właśnie we Wrocławiu ukończyła studia w Instytucie Filologii Romańskiej UWr., gdzie później na tej uczelni rozpoczęła pracę. W latach 1975-1979 zajmowała się prowadzeniem biblioteki wydawnictw emigracyjnych i niezależnych we Wrocławiu, a następnie współpracowała z Komitetem Obrony Robotników.
W 1983 roku za jej demokratyczne poczynania skazano ją na karę pozbawienia wolności, którą odbywała m.in. we Wrocławiu. Na mocy amnestii została zwolniona z aresztu, jednak z przyczyn politycznych utraciła dotychczasową pracę. Kilka lat później, przy zmianie ustroju w Polsce, została posłanką na sejm kontraktowy, a następnie pełniła funkcję ministra w Kancelarii Prezydenta RP i ambasadora Polski w Luksemburgu.
- Walka o wolność i demokrację to coś, co we Wrocławiu jest niezwykle ważne. To m.in. dzięki działaniom pani Barbary Labudy możemy żyć w wolnej Polsce. Całkowicie zgadzam się z jej kandydaturą, bo głęboko wierzę, że jej obecność wśród honorowych obywateli Wrocławia będzie jednym z symboli wolności w naszym mieście – mówi prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.
Barbara Labuda podkreśla, że jest mocno związana z Wrocławiem za sprawą swojej wieloletniej walki o wolność.
- Wrocław to moje miasto, tu studiowałam na uniwersytecie, na którym później zresztą wykładałam. Tu wspólnie w latach 80. szukaliśmy dróg ku wolności. Obserwuję miasto i to jak się zmienia, jak staje się na wskroś europejskie. Będzie mi bardzo miło, jeśli znajdę się w gronie osób takich jak Olga Tokarczuk, Urszula Kozioł, Vaclav Havel czy Karol Modzelewski, choć nigdy nie przyszło mi do głowy, by o to zabiegać – mówi Barbara Labuda.
Rajcowie będą głosować nad wyborem tegorocznego Honorowego Obywatela Wrocławia podczas jednej z najbliższych sesji. Sama uroczystość przyznania tytułu odbędzie się jak co roku 24 czerwca, w święto Wrocławia.