Jak działa Bank Słoików? Słoiki muszą być puste i czyste. Zakrętki są mile widziane, ale nie konieczne. Można zostawiać słoiki każdej pojemności. I pamiętajcie - zostawiamy je w takim stanie, w jakim sami chcielibyśmy je zabrać.
To ekologiczne i ekonomiczne. Dlaczego? Nie marnujemy pełnowartościowych opakowań szklanych. Unikamy marnowania żywności (wekujemy zamiast wyrzucać). Dajemy drugie życie niepotrzebnym sprzętom (skrzynkom, regałom, stolikom). Wymieniając się po sąsiedzku, działamy wreszcie na rzecz lokalnej społeczności.
- Niepotrzebne słoiki przekażmy osobom, które zrobią z nich użytek. Przetwarzajmy warzywa i owoce, chroniąc je przed zepsuciem. Wekujmy żywność zamiast wyrzucać. Taki drugi obieg przedmiotów i rozsądne gospodarowanie zasobami to korzyść dla wielu osób - zachęca Aleksandra Palus, rzeczniczka prasowa Ekosystemu, firmy zajmującą się gospodarką odpadami.
Z Banku mogą korzystać działkowcy ROD-u Lepsze Jutro, ale i wszyscy wrocławianie, którzy odwiedzą ogród w godzinach jego funkcjonowania. Kolejne tego typu punkty wkrótce rozpoczną działalność w innych ogrodach działkowych.
Jeśli chciałbyś założyć Bank Słoików w swojej okolicy, napisz na adres edukacja@ekosystem.wroc.pl, a otrzymasz wszelkie potrzebne informacje.
Działanie jest elementem miejskiej kampanii "Wrocław nie marnuje". Tego typu Banki funkcjonują już z powodzeniem m.in. w Trójmieście, Wejherowie czy Krakowie.