Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

60 km na wschód od Wrocławia, wśród sosnowych borów Nadleśnictwa Syców, znajduje się Arboretum Leśne im. Prof. Stefana Białoboka. To klimatyczne miejsce odwiedzane jest co roku przez tysiące turystów spragnionych kontaktu z naturą. A otworzy się w kwietniu.

Park różaneczników. FOT. KAROL WRÓBEL

Na obszarze niemal 85 hektarów rozciąga się mozaika rozmaitych kolekcji umieszczonych w środowisku skalnym, polnym, leśnym i wodnym. To pierwsze jest reprezentowane przez dwa alpinaria z bogatymi kolekcjami bylin, traw, krzewów i drzew. Fragmenty leśne natomiast kryją pod swym okapem zbiory krzewów i drzew cieniolubnych. Jedną z takich kolekcji jest park różaneczników znajdujący się w południowo wschodniej części Arboretum.

Rozległe tereny widokowe o charakterze pól, łąk i trawników uzupełniają grupowe nasadzenia, co pozwala na wyeksponowanie różnorodności ich form pokrojowych. Liczne zbiorniki wodne z pomostami umożliwiają obserwowanie roślin preferujących środowisko wodne takich jak grzybienie i grążele. Tu również znajdują się kolekcje polskich paproci wodnych – salwinii pływającej i marsylii czterolistnej. Zbiory dendrologiczne liczą ponad 1400 gatunków i odmian.

Sposób zagospodarowania Arboretum różni się charakterem od uporządkowanej zieleni miejskiej. Kompozycje roślin sadzonych ręką człowieka przeplatają się z naturalnymi fragmentami środowiska, przy czym zachowują harmonię. Niewiele znajdziemy przystrzyżonych trawników czy wybrukowanych ścieżek. Możemy za to poruszać się poza szlakami czy nawet rozłożyć koc i odpocząć w cieniu drzewa.

Część udostępniona turystycznie to tylko urywek w działalności Arboretum. Tym, co odróżnia je od innych ogrodów botanicznych jest rozbudowany system powierzchni zachowawczych służących do ochrony cennych gatunków poza miejscem ich naturalnego występowania. System ten stanowi rozległy, liczący ponad 170 hektarów kompleks upraw, na których zgromadzono ok. 30 000 roślin. Dzięki zasobom genowym realizowane są projekty związane z przywracaniem wielu gatunków zagrożonych wyginięciem.

Arboretum Leśne w Nadleśnictwie Syców jest czynne od kwietnia do października. Bilety ulgowe są przewidziane dla emerytów, rencistów, osób niepełnosprawnych oraz dzieci i młodzieży w wieku 7-18 lat. Bezpłatny wstęp jest możliwy dla dzieci w wieku do 7 lat, a także dla zorganizowanych grup szkolnych i ich opiekunów oraz przewodników PTTK. Można wynająć salę

edukacyjną i palenisko na ognisko, a także kupić . Przy wejściu znajduje się punkt sprzedaży drzew, krzewów i bylin.

Źródła: Wrocław