Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Po podłączeniu większości kamienic komunalnych do stałego źródła ciepła Wrocław kontynuuje program kompleksowej rewitalizacji i modernizacji zasobu komunalnego. W najbliższych kilku latach miasto zmieni oblicze około stu kamienic.

Kamienica przy ul. bp. Tomasza I 8 otrzymała wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie Modernizacja Roku i Budowa XXI wieku.

- Mamy jeden z największych w kraju, ale i jeden z najstarszych zasobów komunalnych. Mamy też świadomość, że nie wszędzie Wrocław widziany przez kuchenne drzwi jest jak z obrazka. Naszym priorytetem jest jednak konsekwentnie ten obraz zmieniać, podwórko po podwórku i kamienica po kamienicy. Do sieci ciepłowniczej i gazowej podłączyliśmy w mijającej kadencji ponad 300 budynków komunalnych, natomiast do końca bieżącego roku liczba ta wzrośnie do 400. Czas zatem na kolejne etapy prac, dzięki którym kamienice odzyskają dawny blask - mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Rewitalizacji zostanie m.in. poddanych piętnaście budynków komunalnych w obrębie ulic Ptasiej, Kurkowej, Podwórcowej i pl. Strzeleckiego. Pod adresem Kurkowa 61-63 remont elewacji już się rozpoczął. Zakres prac obejmie przede wszystkim elewacje budynków, dachy , klatki schodowe, izolacje przeciwwilgociowe i remonty piwnic oraz modernizację instalacji wodno-kanalizacyjnej i likwidację WC w częściach wspólnych.

Niezależnie od budynków, które już są objęte procesem rewitalizacji, miasto planuje działania pod kolejnymi adresami. Lista jest obecnie tworzona, m.in. trafiły już na nią kamienice przy ul. Henryka Pobożnego 20 i Baryckiej 9.

- Zwiększamy tempo remontów lokali komunalnych, z uwzględnieniem obecnie niezagospodarowanych, o 200 rocznie. Chcemy radykalnie skrócić czas oczekiwania na lokal komunalny, w tym zwłaszcza na lokal objęty najmem socjalnym - zaznacza Jan Bujak, dyrektor Departamentu Nieruchomości i Eksploatacji w UM Wrocławia.

Kolejne kamienice planowane do remontu z Funduszy Europejskich dla Dolnego Śląska (FEDS) to: ul. Chudoby 9, ul. Czajkowskiego 32, ul. Komuny Paryskiej 82 i 84, ul. Prądzyńskiego 3, 20, 24 i 39, ul. Więckowskiego 4, 5, 20 i 21, ul. Dworcowa 12, ul. Kurkowa 65, ul. Legnicka 27, ul. Małachowskiego 16, ul. Otwarta 13, ul. Śrutowa 12.

W ostatnich pięciu latach miasto wyremontowało 44 budynki komunalne, a wizytówką tych działań może być 120-letnia kamienica przy ul. bp. Tomasza I 8. Otrzymała wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie Modernizacja Roku i Budowa XXI wieku (w kat. obiekty mieszkalno-usługowe).

Dodajmy, że w najbliższych latach miasto wybuduje 2700 lokali na tani wynajem.

Źródła: Wrocław