W WBO 2024 wezmą udział 123 projekty. W tym 65 projektów osiedlowych i 58 ponadosiedlowych. W ciągu ostatnich 5 lat (2019-24) we Wrocławiu zrealizowano 165 inwestycji z WBO. Miasto zwiększa pule finansową na projekty i zachęca do głosowania. Wybór pomysłów mieszkańców jest olbrzymi. Najwięcej projektów - bo aż 33, liderzy zgłosili w kategorii zieleń oraz rekreacja. Liczne są projekty pieszo-rowerowe (19), sportowe (17) czy związane z rewitalizacją (12).
Wśród propozycji są m.in. budowa toru rolkarskiego na Maślicach, rewitalizacja makiety murów obronnych Wrocławia przy Bramie Oławskiej, rozbudowa kapitalnego średniowiecznego placu zabaw w parku Tysiąclecia. Ciekawy jest pomysł upamiętnienia ławką - Rafała Wojaczka. Wybitny polski poeta jest pochowany na cmentarzu przy ul. Bujwida.
Każdy może zagłosować raz na projekt osiedlowy i raz na ponadosiedlowy. Głosować może każdy mieszkaniec Wrocławia, bez względu na wiek, a więc również dzieci, miejsce zameldowania i obywatelstwo. Najłatwiej jest zagłosować w internecie na stronie: https://www.wroclaw.pl/rozmawia/wroclawski-budzet-obywatelski
Żeby zagłosować, należy zaznaczyć wybrane projekty i podać numer telefonu komórkowego. Na niego zostanie wysłany SMS z kodem potwierdzającym głos. Dopiero po wprowadzeniu w aplikacji do głosowania kodu aktywacyjnego głos zostanie zapisany w systemie. Głosujący nie ponosi żadnych kosztów. Ci, którzy wolą zagłosować na formularzu papierowym, będą mogli to zrobić osobiście w jednym z czterech punktów: w Centrum Obsługi Mieszkańca przy ul. Zapolskiej 4, w COM przy pl. Nowy Targ 1-8, w COM przy ul. Legnickiej 58 (CH Magnolia) i w COM przy al. Kromera 44.