Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Rafał Trzaskowski po raz drugi został zaprzysiężony na prezydenta stolicy. Wcześniej ślubowanie złożyli radni nowej kadencji. Wszyscy deklarowali kontynuację rozwoju miasta w kierunkach wyznaczonych w poprzednich latach.

Rafał Trzaskowski wygrał wybory prezydenckie w Warszawie już w pierwszej turze. Otrzymał 57,41 proc. głosów.

– Nadal będę wspierał transformację Warszawy w stronę miasta nowoczesnego, zielonego, w centrum którego jest człowiek. Miasta, w którym wszyscy będą czuli się dobrze – niezależnie od tego, skąd pochodzą, w jakim są wieku, czy potrzebują pomocy, czy po prostu wysłuchania – deklarował prezydent stolicy.

Rafał Trzaskowski wygrał wybory prezydenckie w Warszawie już w pierwszej turze. Otrzymał 57,41 proc. głosów. We wtorek radni zebrali się na pierwszej w nowej kadencji sesji Rady Warszawy. Najpierw ślubowali radni, po nich prezydent.

– Gratuluję wszystkim radnym, którzy zostali wybrani do nowej Rady Warszawy. To wielki zaszczyt, ale również odpowiedzialność i zobowiązanie. Ja również czuję ogromną satysfakcję z ponownego wyboru na urząd prezydenta stolicy. Nie muszę nikomu mówić, że to olbrzymie zobowiązanie, ponieważ po pięciu latach mieszkańcy Warszawy poparli moją politykę zarządzania miastem i już w pierwszej turze dali mi mandat do jej dalszego prowadzenia. Opowiedzieli się nie za rewolucją, ale za kontynuacją przemyślanego planu działań, za co bardzo dziękuję – mówił Rafał Trzaskowski podczas pierwszej sesji Rady Warszawy w Pałacu Kultury i Nauki.

Rozpoczynając drugą kadencję, prezydent stolicy podkreślał wielkie znaczenie współpracy w Radzie Warszawy – ponad podziałami politycznymi, dla dobra stolicy i jej mieszkańców. – Dobre pomysły i propozycje nie mają barw politycznych – dodał prezydent.

W mowie inauguracyjnej Rafał Trzaskowski podkreślał, jak ważne jest dla niego bezpieczeństwo mieszkańców w rosnącej pod względem liczby ludności stolicy, ale również w obliczu wojny w Ukrainie i zmian klimatycznych.

– Zdrowie mieszkańców, prawa kobiet, ochrona zasobu komunalnego, czyli zabezpieczenie praw mieszkaniowych, w tym budowa lokali na wynajem to również nasze priorytety – mówił prezydent.

W tej kadencji w 60-osobowej Radzie Warszawy samodzielną większość radnych, bo aż 37 mandatów, ma Koalicja Obywatelska (PO, Nowoczesna, Inicjatywa Polska). Prawo i Sprawiedliwość reprezentuje 15 radnych, komitet Lewicy uzyskał 8 mandatów. Przewodniczącą Rady Warszawy została wybrana Ewa Malinowska-Grupińska, wiceprzewodniczącymi Magdalena Roguska i Sławomir Potapowicz.

Źródła: Strefa Miast