Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Coraz więcej młodych osób mierzy się z kryzysem zdrowia psychicznego, a z powodu braku specjalistów czas oczekiwania na wizytę jest bardzo długi. Dlatego Warszawa ogłasza projekt dofinansowania kształcenia lekarzy w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży.

– W całym kraju mamy obecnie niespełna 600 psychiatrów dziecięcych, czyli zdecydowanie za mało. W samej Warszawie jest ich nieco ponad stu, w miejskich podmiotach leczniczych pracuje dokładnie 15 specjalistów z tej dziedziny – podkreśla Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy. – Dążymy do tego, by w ciągu 2–3 lat podwoić liczbę psychiatrów dziecięcych w miejskich placówkach.

Jak wskazują eksperci, już ponad pół miliona dzieci i młodzieży w całej Polsce cierpi z powodu zaburzeń psychicznych. Ograniczona liczba specjalistów sprawia, że na Mazowszu średni czas oczekiwania na wizytę do psychiatry dziecięcego w ramach NFZ wynosi 378 dni.

– W całym kraju mamy obecnie niespełna 600 psychiatrów dziecięcych, czyli zdecydowanie za mało. W samej Warszawie jest ich nieco ponad stu, w miejskich podmiotach leczniczych pracuje dokładnie 15 specjalistów z tej dziedziny – podkreśla Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy. – Dążymy do tego, by w ciągu 2–3 lat podwoić liczbę psychiatrów dziecięcych w miejskich placówkach.

Lekarze, którzy zdecydują się wziąć udział w programie, otrzymają miejskie dofinansowanie w wysokości 4 tys. zł miesięcznie przez cały okres kształcenia specjalizacyjnego. Umowa z medykiem zobowiąże go do podjęcia zatrudnienia w miejskim podmiocie leczniczym w wymiarze 20 godzin tygodniowo przez okres 3 lat.

Szkolenia specjalizacyjne będą trwać dwa lata dla lekarzy posiadających tytuł specjalisty, specjalizację II stopnia w dziedzinie psychiatrii oraz trzy lata dla lekarzy specjalistów, lekarzy posiadających specjalizację II stopnia w dziedzinie pediatrii, neurologii dziecięcej oraz specjalizację I stopnia w dziedzinie psychiatrii, psychiatrii dzieci i młodzieży.

– Chcemy, aby miejskie placówki ubiegały się o specjalne akredytacje. Dzięki temu nasze ośrodki, które już specjalizują się w opiece psychiatrycznej, czyli Szpital Wolski, poradnie na Woli, Ochocie i w Wawrze, będą miały możliwość prowadzenia szkoleń specjalizacyjnych w zakresie psychiatrii dzieci i młodzieży oraz prowadzenia staży kierunkowych – podkreśla Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy odpowiedzialna m.in. za politykę zdrowotną miasta.

Warszawska oferta wsparcia dla dzieci i nastolatków w kryzysie psychicznym jest systematycznie rozszerzana. W każdej miejskiej szkole zapewniony jest dostęp do psychologów, pedagogów szkolnych. Miasto kontynuuje program wsparcia psychicznego dla uczniów, ich bliskich i kadry szkolnej. W Warszawie działa również sieć blisko 30 miejskich poradni psychologiczno-pedagogicznych.

Opieka psychiatryczna dla dzieci i nastolatków w Polsce funkcjonuje w trzypoziomowym systemie. Pierwszy to ośrodki środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej, w których świadczenia w trybie ambulatoryjnym udzielają psychologowie, psychoterapeuci, terapeuci środowiskowych. Na tym poziomie działają w Warszawie ośrodki środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży w Śródmieściu, Ursusie, Wawrze, na Woli, Ochocie, Bielanach i Białołęce.

Drugi poziom opieki psychiatrycznej to centra zdrowia psychicznego, gdzie pacjenci są pod opieką lekarzy psychiatrów i prowadzona jest bardziej zaawansowana opieka terapeutyczna. Wsparcie w tym zakresie oferuje osiem miejskich poradni na Żoliborzu, Woli, Ursynowie, Ochocie, Pradze-Północ i Pradze-Południe.

Na trzecim poziomie najbardziej specjalistyczną pomoc w zakresie wsparcia zdrowia psychicznego udzielają wysokospecjalistyczne placówki, do których wymagane jest skierowanie. Ich adresy znajdują się na stronie: nfz.gov.pl.

Źródła: Strefa Miast