Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

W auli Politechniki Warszawskiej odbyło się wyjątkowe święto – gala plebiscytu Warszawianka Roku 2024 organizowanego przez m.st. Warszawę. Nagrodzono kobiety, które swoją pracą, pasją i zaangażowaniem zmieniają świat na lepszy.

Gala plebiscytu Warszawianka Roku 2024

– Duma to jest pierwsze, co przychodzi mi do głowy, gdy myślę o warszawiankach. To kobiety, które spełniają się na wielu polach: osobistym, zawodowym, realizują swoje pasje i działają na rzecz innych. Dlatego tym bardziej się cieszę, że kilka lat temu przywróciliśmy ten plebiscyt i głośno mówimy o tym, jak wspaniałe kobiety mieszkają w stolicy – powiedziała w imieniu prezydenta Rafała Trzaskowskiego jego zastępczyni Renata Kaznowska.

Warszawianką Roku 2024 została Sylwia Gregorczyk-Abram, adwokatka, obrończyni praw człowieka. Współtwórczyni inicjatywy Wolne Sądy i Komitetu Obrony Sprawiedliwości od lat walczy o wartości demokratyczne i sprawiedliwość.

– To świetna prawniczka, której praca stała się także społeczną misją. Staje w obronie osób słabszych i wartości demokratycznych. Angażuje się w działania organizacji pozarządowych, wspiera rozwój społeczeństwa obywatelskiego. Nieugięta, zdecydowana, ale pełna dobroci i ciepła. Może być wzorem do naśladowania dla wielu – powiedziała Renata Kaznowska, wręczając laureatce nagrodę.

– Jestem warszawianką z wyboru. Dla mnie Warszawa jest miastem symbolem i świadkiem, tego, jak walczyliśmy o demokrację i broniliśmy wolności – powiedziała Sylwia Gregorczyk-Abram. – Bardzo dziękuję za ten tytuł. Postrzegam go jako nagrodę dla wszystkich obywateli, którzy poświęcili wiele dla ratowania wymiaru sprawiedliwości.

Na tegorocznej gali po raz pierwszy przyznano tytułu Warszawianki Młodego Pokolenia. Uhonorowano nim Dominikę Lasotę, aktywistkę klimatyczną, której działania inspirują młodzież na całym świecie. Laureatka w wieku 22 lat zyskała międzynarodowe uznanie jako liderka ruchu na rzecz sprawiedliwej transformacji gospodarczej i ochrony środowiska.

– Warszawianka Młodego Pokolenia na zawsze zapisała się w historii naszego miasta, bo przyznaliśmy ten tytuł po raz pierwszy. Tegoroczna laureatka z pasją walczy o przyszłość swoją i swoich rówieśników. Charakteryzuję ją oddanie i zaangażowanie w sprawę. Mam nadzieję, że otrzymany tytuł i popularność przekuje w odpowiedzialne działania, godząc racje wszystkich mieszkańców Warszawy – powiedziała o Warszawiance Młodego Pokolenia Renata Kaznowska.

– Gdy przyjechałam do Warszawy cztery lata temu, nie spodziewałam się, że stanę w takim miejscu. Nie wierzyłam, że to, co robię, może mieć aż takie znaczenie. Cieszę się, że Warszawa stoi murem za takimi młodymi dziewczynami jak ja – powiedziała Dominika Lasota. – Wschód zapowiada nowy dzień, a my walczymy, żeby był godny i bezpieczny dla wszystkich. Jednak w dzisiejszych czasach ciężko o nadzieję. Mimo to możemy zaryzykować i uwierzyć, że ten inny, lepszy świat nadal jest możliwy.

Warszawianka Roku to plebiscyt, który honoruje kobiety zmieniające Warszawę na lepsze. Laureatki wyróżniają się działalnością społeczną, zawodową, obywatelską, wnosząc nieoceniony wkład w rozwój i promocję stolicy. Tytuł przyznawany jest za działania wspierające otwartość, tolerancję, równouprawnienie, a także za wybitne osiągnięcia w różnych dziedzinach życia publicznego. W tym roku plebiscyt zyskał nową kategorię: Warszawianka Młodego Pokolenia, która docenia młode, pełne pasji i zaangażowania kobiety.

Spośród licznych zgłoszeń do plebiscytu kapituła wyłoniła 15 finalistek. To kobiety, których pasja, odwaga i determinacja są dowodem na to, że zmieniając lokalną społeczność, zmienia się cały świat. Jednak o ostatecznym wyborze laureatek decydują głosujący warszawiacy.

Do tytułu Warszawianki Roku 2024 nominowane były: Magdalena Biejat, Justyna Kościukiewicz, Marta Cienkowska, Ewa Kowalska, Sylwia Gregorczyk-Abram, Karolina Kuszlewicz, Wiesława Dziklińska, Halszka Witkowska, Anna Pięta i Sylwia Spurek. O miano Warszawianki Młodego Pokolenia rywalizowały: Dominika Lasota, Katarzyna Bukowska, Zofia Kierner, Hanna Góźdź i Anna Maziarska.

Źródła: Strefa Miast