Akcję na Zieleniaku na Ochocie, Wolumenie na Bielanach i Haltarze przy Hali Marymonckiej na Żoliborzu zainaugurowano w jeden z wrześniowych piątków. Nieprzypadkowo, bo wtedy kupujących i odwiedzających targowiska jest znacznie więcej niż w pozostałe dni tygodnia.
Kampania jest prowadzona dwa razy w tygodniu. Edukatorki są ubrane w charakterystyczne zielone bluzy oznakowane logo akcji. Zachęcają do korzystania z toreb i woreczków wielorazowych oraz dzielenia się nimi, a tym samym do rezygnacji z jednorazowych opakowań. Przedstawiają sposoby wykorzystania materiałów, mówią o wpływie recyklingu tekstyliów na zmniejszenie ilości odpadów i przy tej okazji przypominają także o zasadach segregacji śmieci.
Na targowiskach objętych akcją są ustawione szafy, do których mieszkańcy mogą przynosić własne nadwyżki ekologicznych toreb na zakupy. Można też z nich wziąć woreczek lub torbę wielorazowego użytku, jeśli jest taka potrzeba. Do akcji włączyli się również przedstawiciele zarządów dzielnic biorących udział w projekcie.
– Problem zanieczyszczenia środowiska plastikiem dotyczy nas wszystkich, dlatego ponosimy za nie odpowiedzialność jako jednostki, a także jako wspólnota. Musimy zjednoczyć wysiłki w walce o czysty świat. Zmniejszajmy ilość odpadów, wykorzystując zasoby mądrze, używając ich wielokrotnie, dzieląc się ich nadmiarem. Ograniczenie ilości odpadów nie tylko wpływa korzystnie na środowisko, ale pozwala też zmniejszyć wydatki na ich utylizację – mówi Maciej Fijałkowski, sekretarz m.st. Warszawy.
Więcej informacji na temat kampanii „Myślę~ nie marnuję” można znaleźć na stronie: https://eko.um.warszawa.pl/niemarnuje