Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski spotkał się z mamą, której synek był operowany na rozszczep kręgosłupa, kiedy kobieta była w ciąży. Operację wykonał zespół specjalistów ze Szpitala Bielańskiego. To miejska placówka, która jest liderem w zabiegach wewnątrzmacicznych w Polsce.

W Szpitalu Bielańskim pacjentki, u których płodów zdiagnozowano rozszczep kręgosłupa, są konsultowane przez interdyscyplinarny zespół ekspertów.

– Operacja została wykonana u pani Sary, będącej wówczas w 25. tygodniu ciąży, i przebiegła bez komplikacji. Dzisiaj jej synek Tadzio kończy rok. Ta historia ma jednak więcej bohaterów. Należy do nich fantastyczny zespół medyków, który ratuje zdrowie i życie maleństw, zanim jeszcze się urodzą. Jestem ogromnie dumny, że takie zabiegi są przeprowadzane w miejskiej placówce – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Otwarty rozszczep kręgosłupa u płodu to wada rozwojowa charakteryzująca się ubytkami zarówno w obrębie kręgosłupa, jak i tkanek otaczających delikatny rdzeń kręgowy. Tkanka nerwowa jest narażona na działanie płynu owodniowego i urazy podczas poruszania się płodu. Może to skutkować nieodwracalnym porażeniem kończyn dolnych, utratą kontroli nad wydalaniem i prowadzić do rozwoju wodogłowia. Operacja prenatalna ma zatrzymać ten proces.

W Szpitalu Bielańskim pacjentki, u których płodów zdiagnozowano rozszczep kręgosłupa, są konsultowane przez interdyscyplinarny zespół ekspertów. Składa się on z lekarzy specjalizujących się w zabiegach z zakresu medycyny matczyno-płodowej, jak i neurochirurgii. Warszawski Szpital Bielański to jedna z niewielu placówek w Polsce, gdzie tego rodzaju operacje wykonuje się w pełni laparoskopowo, eliminując konieczność otwierania brzucha kobiety.

W zeszłym roku lekarze ze Szpitala Bielańskiego wykonali blisko 70 wewnątrzmacicznych zabiegów. Były wśród nich operacje serc oraz rozszczepu kręgosłupa u płodu, transfuzje dopłodowe, fetoskopowe zabiegi w zespole przetoczenia między bliźniętami i w innych powikłaniach ciąż wielopłodowych oraz uropatiach zaporowych.

W szpitalu przeprowadzono cztery wewnątrzmaciczne zabiegi interwencyjne krytycznych wad serca u płodów. Zabieg polega na wprowadzeniu 15-centymetrowej igły do serca dziecka przez skórę matki, jamę macicy i klatkę piersiową płodu. Lekarz wprowadza igłę do bijącego serca i ustawia ją pod zwężoną zastawką, która blokuje wypływanie krwi. Następnie przez igłę wprowadzany jest balon, rozszerza zastawkę i przywraca wypływ krwi.

Źródła: Strefa Miast