– Dialog i współpraca międzypokoleniowa jest możliwa, co widzimy na przykładzie działalności Centrum Aktywności Międzypokoleniowej Nowolipie – mówi Aldona Machnowska-Góra, wiceprezydentka m.st. Warszawy. – Warszawski Tydzień Międzypokoleniowy to okazja do wspólnej aktywności i zapoznania się z ofertą lokalnych bibliotek i dzielnicowych domów kultury.
W warszawskich instytucjach, którym bliska jest idea integracji międzypokoleniowej, od 24 do 30 kwietnia odbędzie się ponad 200 wydarzeń skierowanych do osób z różnych grup wiekowych. Hasło tegorocznej edycji to „Każdy wiek może być złoty”.
– To już czwarty Warszawski Tydzień Międzypokoleniowy. W ponad 40 miejscach można uczestniczyć w różnych zajęciach, np. dyskusjach, warsztatach, koncertach – mówi Joanna Dolińska-Dobek, dyrektorka Centrum Aktywności Międzypokoleniowej Nowolipie. – Zaplanowaliśmy te wszystkie aktywności, bo chcemy działać przeciwko dyskryminacji ze względu na wiek i umożliwiać spotkania międzypokoleniowe.
W programie Tygodnia Międzypokoleniowego znalazło się wiele niecodziennych propozycji. W nowo otwartym CAM-ie na Białołęce odbędzie się wymiana książek, gier planszowych i puzzli. W bibliotece nr 65 są zajęcia z tworzenia obrazów strukturalnych z gipsu, działa wymienialnia przepisów kulinarnych. W Muzeum Warszawy można wziąć udział w warsztatach bajkopisarskich i graficznych. W CAM-ie Nowolipie zaplanowano międzypokoleniowy turniej darta, trening funkcji poznawczych i tzw. speed friending, który będzie okazją do poznania nowych osób.
Ten tydzień to idealne ucieleśnienie idei łączenia pokoleń, którą jeszcze bardziej chcą promować władze stolicy. – Młodzi i ci bardziej dorośli mogą uczyć się do siebie wzajemnie. Wzbogacać swoje życie – mówił Rafał Trzaskowski, zapowiadając powstawanie CAM-ów.
Już dziś w Warszawie działają Centrum Aktywności Międzypokoleniowej Nowolipie z filiami, m.in. klubokawiarnią przy ul. Stalowej oraz CAM na Białołęce przy Ceramicznej. W budowie są kolejne takie placówki. Powstaje CAM-u na Ochocie, rozpoczęła się także budowa CAM w Wawrze (pomiędzy ul. Patriotów i Mrówczą). Miasto w dalszym ciągu pracuje nad rozwojem oferty międzypokoleniowej. Jak zapowiadają przedstawiciele władz stolicy, idealnie byłoby, gdyby taka placówka powstała w każdej dzielnicy. WOS
Dialog międzypokoleniowy
Tydzień Międzypokoleniowy wpisuje się w obchody Europejskiego Dnia Solidarności Międzypokoleniowej, który przypada 29 kwietnia. Został ustanowiony w 2011 r. przez Komisję Europejską, by przypominać o tym, jak ważne jest łączenie pokoleń oraz wzajemna wymiana wiedzy, doświadczeń i poglądów.