Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

W trosce o pacjentki wszystkie miejskie szpitale ginekologiczno-położnicze oraz szpitale z oddziałami ginekologiczno-położniczymi w Warszawie zapewniają możliwość otrzymania znieczulenia podczas porodu. Najwyższy ich odsetek wykonuje Szpital Bielański.

Stolica ma jedyny w Polsce tak rozbudowany system ochrony zdrowia. Opiekę zapewnia warszawiankom ponad 120 miejskich przychodni i 10 szpitali, z których dwa to szpitale ginekologiczno-położnicze, a w czterech są oddziały ginekologiczno-położnicze.

W styczniu br. Naczelna Rada Lekarska wystosowała do premiera apel o „podjęcie kompleksowych działań organizacyjnych, finansowych i prawnych, które pozwolą zwiększyć dostępność do znieczulenia w czasie porodu”. Rada zwróciła uwagę, że w porównaniu z innymi krajami europejskimi w Polsce od wielu lat utrzymuje się znaczny odsetek porodów wykonywanych metodą cięcia cesarskiego. Przyczyną tej sytuacji może być obawa kobiet przed bólem w czasie porodu naturalnego.

Problemem dostępności do znieczulenia w czasie porodu zajął się Rzecznik Praw Obywatelskich, ponieważ w zeszłym roku w niektórych szpitalach w naszym kraju nie wykonano ani jednego!

Jak podkreśla Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy, odpowiedzialna m.in. za miejską politykę zdrowotną, wszystkie miejskie szpitale ginekologiczno-położnicze i z oddziałami ginekologiczno-położniczymi znajdują się w czołówce placówek z najwyższym odsetkiem znieczuleń wykonywanych podczas porodów.

– W 2023 r. w warszawskich szpitalach niemal 1/3 rodzących kobiet otrzymała znieczulenie łagodzące ból. Najwyższy odsetek, niemal 80 proc., znieczuleń porodowych wykonano w Szpitalu Bielańskim. Na kolejnych miejscach znalazły się: Warszawski Instytut Zdrowia Kobiet (blisko 72 proc.), Szpital św. Zofii przy ul. Żelaznej, Szpital Praski, Szpital św. Rodziny i Warszawski Szpital Południowy – wylicza Renata Kazanowska.

Stolica ma jedyny w Polsce tak rozbudowany system ochrony zdrowia. Opiekę zapewnia warszawiankom ponad 120 miejskich przychodni i 10 szpitali, z których dwa to szpitale ginekologiczno-położnicze, a w czterech są oddziały ginekologiczno-położnicze. Co ważne, w 2023 r. trzy z miejskich szpitali (Południowy, Praski i św. Zofii) znalazły się w dziesiątce najlepszych w kraju w rankingu przygotowanym przez Fundację Rodzić po Ludzku. Zestawienie oparte jest na wynikach ankiet wypełnianych przez kobiety po porodzie.

W trosce o zdrowie mieszkanek Warszawy w 2023 r. miasto zainaugurowało działalność Warszawskiego Instytutu Zdrowia Kobiet. Placówka przy ul. Inflanckiej gwarantuje kompleksową diagnostykę i opiekę ginekologiczną paniom w każdym wieku, od juniorki do seniorki.

Źródła: Strefa Miast