Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Kilkadziesiąt punktów w Warszawie przyjmuje dary dla powodzian. Potrzebne jest właściwie wszystko: od żywności i wody poprzez środki czystości po materiały opatrunkowe i karmę dla zwierząt. Odzew warszawiaków jest ogromny. Pierwsze tiry wyruszyły już na Dolny Śląsk.

We wtorek wyruszył pierwszy konwój z pomocą dla poszkodowanych: dwa tiry, cztery transportery i cztery beczkowozy. Skierował się do Lądka-Zdroju, Nysy i Kłodzka. Zabrał m.in. 35 palet wody w butelkach i ok. 50 palet żywności, artykułów chemicznych i higienicznych

Po decyzji prezydenta miasta Rafała Trzaskowskiego o włączeniu się stolicy w pomoc powodzianom od niedzieli prowadzone są zbiórki darów. Cały czas można przekazywać rzeczy do magazynu Stacji Uzdatniania Wody Filtry. Punkt działa przez całą dobę, wjazd przez bramę na ul. Raszyńskiej. Zbiórka prowadzona jest także we wszystkich dzielnicach. W związku z bardzo trudną sytuacją zwierząt, które ucierpiały w wyniku powodzi na południu Polski, do akcji włączyło się też Schronisko na Paluchu.

We wtorek wyruszył pierwszy konwój z pomocą dla poszkodowanych: dwa tiry, cztery transportery i cztery beczkowozy. Skierował się do Lądka-Zdroju, Nysy i Kłodzka. Zabrał m.in. 35 palet wody w butelkach i ok. 50 palet żywności, artykułów chemicznych i higienicznych. MPWiK przekazało kilka ogromnych pomp do osuszania zalanych pomieszczeń. Kolejny transport jedzie m.in. do Głuchołazów.

– Odzew na zbiórkę jest ogromny, planowaliśmy wysłać trzy tiry, ale prawdopodobnie potrzeba będzie więcej pojazdów, bo tak wiele artykułów dostarczyli warszawiacy. Dziękuję wszystkim za zaangażowanie! – mówił prezydent stolicy Rafał Trzaskowski na odprawie dotyczącej bezpieczeństwa miasta.

W Warszawie sytuacja powodziowa jest stabilna. Według ekspertów fala wezbraniowa na Wiśle dotrze do stolicy jutro, 20 września. Nie będzie miała jednak więcej niż 210 cm, czyli pozostanie poniżej stanu ostrzegawczego, który wynosi 600 cm. Niemniej wszystkie służby nadal pozostają w gotowości. Monitorowane są wały przeciwpowodziowe, śluzy, tamy bobrowe, na bieżąco czyszczone są kraty odpływowe oraz koszone brzegi cieków wodnych. Wszystkie służby, jednostki i podmioty odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie miasta pozostają w bieżącym kontakcie koordynowanym przez Stołeczne Centrum Bezpieczeństwa.

Pamiętajmy o zwierzętach

Potrzebne są czyste koce, duże ręczniki, karma sucha i mokra dla psów oraz kotów. Dary można dostarczać do:

• Schroniska na Paluchu, ul. Paluch 2

• Zarządu Zieleni m.st. Warszawy, ul. Krucza 5/11D

• Lasów Miejskich Warszawa, ul. Korkowa 170A, ul. Rydzowa 1A i ul. Dziwożony 15

• Miejskiego Ogrodu Zoologicznego im. Antoniny i Jana Żabińskich, ul. Ratuszowa 1/3

• Biura Ochrony Środowiska, pl. Bankowy 2 (Błękitny Wieżowiec, XVIII piętro)

Źródła: Strefa Miast