Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Na przebudowywanym pl. Na Rozdrożu pojawiły się szyby windowe. Po zamontowaniu w nich dźwigów osobowych miejsce będzie bardziej dostępne, zwłaszcza dla osób starszych, z niepełnosprawnościami i rodziców z dziećmi. Remontowane są schody, które połączą – podobnie jak windy – plac z przystankami na Trasie Łazienkowskiej.

Motywem przewodnim inwestycji na pl. Na Rozdrożu jest likwidacja barier architektonicznych.

Rozpoczęte latem zeszłego roku prace zdecydowanie przekroczyły już półmetek. Z pl. Na Rozdrożu zniknęły wszystkie przejścia podziemne. Zastąpią je nowe naziemne zebry. Po wschodniej stronie trzeba było zburzyć wysłużone schody, które łączyły plac z Trasą Łazienkowską. Właśnie trwa ich odbudowa w nowoczesnym standardzie. Wykonawca, firma Strabag, szczelnie przykrył plac budowy i prowadzi roboty przez okres zimowy, często również wieczorami.

Równolegle z modernizacją schodów powstawały szyby windowe. Są jeszcze puste, lecz niedługo rozpocznie się montaż wind. Trwa jeszcze wykańczanie szybów, które będą częściowo przeszklone. Windy będą prowadzić na mocno uczęszczane przystanki autobusowe na Trasie Łazienkowskiej. Je także czekają zmiany. Zostaną przebudowane i poszerzone. Na krańcach przystanków pojawi się zieleń.

Motywem przewodnim inwestycji na pl. Na Rozdrożu jest likwidacja barier architektonicznych. Do tej pory na przystanki na Trasie Łazienkowskiej, jak również w odwrotnym kierunku, można się było dostać jedynie schodami. Sprawiało to spore problemy osobom starszym, z niepełnosprawnością, większym bagażem, rodzicom z dziećmi w wózkach. Instalacja wind pozwoli zlikwidować te bariery.

Po zakończeniu prac wszystkie przejścia na pl. Na Rozdrożu będą naziemne. Powstaną dwa nowe: po zachodniej stronie al. Ujazdowskich, przez wlot ul. Koszykowej, oraz w osi al. Wyzwolenia. Bezpieczeństwo zapewni sygnalizacja świetlna i azyle wybudowane pośrodku zebr. To duże ułatwienie, mieszkańcom będzie znacznie wygodniej przemiszczać się pomiędzy częściami rozległego placu. Miejsce odzyskane po likwidacji podziemnych przejść zostanie przeznaczone dla pieszych i rowerzystów.

Źródła: Strefa Miast