Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Najpiękniejszy, zdaniem wielu, historyczny warszawski park przechodzi właśnie dużo zmian. Ma być jeszcze bardziej wygodnie, bezpiecznie i ładnie.

Park Skaryszweski został zaprojektowany przez ówczesnego głównego ogrodnika Warszawy Franciszka Szaniora. Od 1973 roku park znajduje się w rejestrze zabytków.

W parku ubyło asfaltu – nie tylko jeśli chodzi o chodniki. Zdecydowana większość wyremontowanej właśnie alei głównej wykonana została z wodoprzepuszczalnej, mineralnej nawierzchni. W całym parku zdemontowane zostały stare betonowe latarnie. Zastąpiły je repliki warszawskich pastorałów, czyli bogato zdobione stalowo-żeliwne słupy. Dotychczasowe latarnie nie oświetlały parkowych alejek w wystarczający sposób, a mieszkańcy zgłaszali, że po zmroku nie czują się bezpiecznie. W historycznym „kostiumie” pastorałów zamknięte zostały więc nowoczesne diody LED. Nowe rozmieszczenie latarni i kolor światła mają być bardziej oszczędne i przyjazne dla zwierząt. O bezpieczeństwo ludzi dbają czujniki ruchu, które – po wykryciu przechodniów – zwiększają natężenie światła.

To jeden z pierwszych tego typu projektów w stolicy, a jego możliwości są o wiele większe. Ustawienia latarni można dowolnie zmieniać i dopracowywać pod kątem jak najlepszej ochrony roślin i zwierząt. Można również opracować szczegółowe programy dla różnych pór roku oraz przedziałów godzinowych.

Kształt remontu alei głównej wynikał z wytycznych konserwatorskich i jest kolejnym krokiem w kierunku przywrócenia parkowi jego historycznego wyglądu. Bardzo ważnym celem była też jak najlepsza ochrona pięknego szpaleru okazałych jesionów wyniosłych, które rosną po obu stronach ciągu pieszego i tworzą swoisty zielony sufit nad spacerowiczami.

W tym oraz w zeszłym roku Zarząd Zieleni wyremontował alejkę biegnącą wzdłuż Jeziorka Kamionkowskiego oraz plac zabaw dla dzieci. Prace były powiązane z powrotem w to miejsce rzeźby Faun na Delfinie. Dzięki inicjatywie jednego z mieszkańców po wielu latach znów wieńczy ona jedną z głównych osi widokowych parku. Dodatkowo w 2022 r. zostały wyremontowane trzy alejki – dwie prowadzące od alei obwodnicowej, jedna od alei głównej do fontanny „Kąpiąca się”. To realizacje projektów zgłoszonych w budżecie obywatelskim. W tym samym miejscu, kolejny rok z rzędu, działa też bezpłatna letnia wypożyczalnia kajaków. Ona również jest pomysłem zgłoszonym przez mieszkańców.

Obecnie w parku trwa jeszcze budowa samoobsługowej toalety, która mieścić się będzie od strony ulicy Międzynarodowej. To kolejny projekt wskazany do realizacji przez warszawiaków.

Wyremontowany i ponownie wydzierżawiony został także pawilon gastronomiczny, w którym od kwietnia znów działa kultowa kawiarnia Misianka. Trwa też renowacja terenu kortów tenisowych, którą pilotuje Urząd Dzielnicy Praga-Południe. Część kortów jest już dostępna. Docelowo operator tego terenu ma też otworzyć punkt z gastronomią oraz sklep sportowy.

W kolejnych latach Zarząd Zieleni m.st. Warszawy odnowi Ogród Daliowy, który będzie stanowił atrakcyjne zakończenie alei głównej parku.

Park Skaryszewski im. Ignacego Jana Paderewskiego

Powstał w latach 1905–1916. Został zaprojektowany przez ówczesnego głównego ogrodnika Warszawy Franciszka Szaniora. Od 1973 roku park znajduje się w rejestrze zabytków. Z kolei w 2009 r. został uhonorowany tytułem Najpiękniejszego Parku w Polsce oraz trzeciego pod tym względem w Europie.

Źródła: Strefa Miast