Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Dwukilometrowy park linearny w ciągu ulic Rudnickiego, Perzyńskiego i Podczaszyńskiego w Warszawie jest niemal gotowy. Trzeba jeszcze posadzić drzewa, ale na jesieni, ponieważ środek lata nie jest dobrym okresem na takie prace. Mieszkańcy Bielan mogą się już cieszyć tysiącami nowych krzewów, bylin i traw.

Parki linearne to ciekawy sposób na aranżację dużej zielonej przestrzeni w uporządkowaną i spójną całość.

Przebudowa ulic Rudnickiego, Perzyńskiego i Podczaszyńskiego zakończyła się w ubiegłym roku. Zarząd Dróg Miejskich odnowił jezdnie, chodniki, drogi dla rowerów. Jednocześnie wykonano pierwszy etap zazieleniania i w bielańskim parku linearnym pojawiło się 61 nowych drzew, setki krzewów i bylin. W tym roku prace dokończono.

Już po przebudowie ulic rośliny zaczęły odgrywać znaczną rolę w nowo oddanym ciągu. Teraz dosadzono tam ok. 2 tys. mkw. krzewów, są wśród nich m.in. derenie, śnieguliczki, berberysy i róże. Powstała wstęga miododajnych bylin o powierzchni 700 mkw. Całość dopełnia 700 mkw. niskich i wysokich traw.

– Na tym nie koniec zielonych prac. Pozostało nam do posadzenia 157 drzew i 45 krzewów soliterowych – mówi Łukasz Puchalski, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich.

Nowe nasadzenia pełnią funkcję dekoracyjną, ale nie tylko. Krzewy są schronieniem i bazą pokarmową dla ptaków. Miododajne byliny to raj dla owadów. Z myślą o nich zamontowano na nowym zieleńcu specjalne domki.

Do tej pory w ciągu ulic Rudnickiego, Perzyńskiego i Podczaszyńskiego przybyło prawie 3,5 tys. mkw. nowej roślinności. Tak liczne nasadzenia zwiększą potencjał chłonny na terenie parku i dzięki zwiększonej transpiracji (parowanie wody z naziemnych części roślin) poprawią tamtejszy mikroklimat.

Dosadzenie takiej ilości zieleni było możliwe dzięki przebudowie całego ciągu ulic na Bielanach. Przy projektowaniu układu drzew w nowym parku wykonawca musiał wziąć pod uwagę podziemną sieć gazową. Nie zakłóciło to już jednak nasadzeń krzewów, bylin i traw.

Parki linearne to ciekawy sposób na aranżację dużej zielonej przestrzeni w uporządkowaną i spójną całość. Ukończony właśnie park nie jest ostatnim tego typu w stolicy. Zarząd Zieleni m.st. Warszawy pracuje nad dwoma kolejnymi: przy ul. Suwak i nad tunelem Południowej Obwodnicy Warszawy.

Źródła: Strefa Miast