Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Damian Wolny, Julia Chmielewska i klub Projekt Warszawa znaleźli się wśród laureatów plebiscytu Najlepsi Sportowcy Warszawy. Na podium stanął też trener Grzegorz Olędzki. To coach szczególny – prowadzi integracyjny klub sportowy.

Damian Wolny, Julia Chmielewska i klub Projekt Warszawa znaleźli się wśród laureatów plebiscytu Najlepsi Sportowcy Warszawy.

Plebiscyt to właściwie dwa konkursy. Laureatów równorzędnie wybiera kapituła oraz głosowanie przeprowadzone wśród mieszkańców stolicy. Najpopularniejszym Sportowcem Roku zdaniem warszawiaków jest Damian Wolny, który trenuje brazylijskie ju-jitsu. Tytuły mistrzowskie zdobywa pomimo swojej niepełnosprawności. Przed laty stracił cztery palce lewej ręki. Ale walczy z pełnosprawnymi zawodnikami. Jego największymi sukcesami są zdobyte w 2023 r. brązowy medal mistrzostw Europy w Paryżu i srebrny medal otwartych mistrzostw IBJJF No-Gi w Londynie.

Za Sportową Drużynę Klubową Roku warszawiacy uznali Projekt Warszawa. To klub piłki siatkowej mężczyzn kontynuujący bogate tradycje stołecznych drużyn. Zespół występuje w PlusLidze, najwyższej klasie rozgrywek ligowych w Polsce, jednej z najsilniejszych męskich lig siatkarskich na świecie. Największe sukcesy klubu to wicemistrzostwo Polski w sezonie 2018/19, brązowy medal w sezonie 2020/21 oraz drugie miejsce w Pucharze Challenge w sezonie 2011/12.

Z kolei nagrodę w kategorii Sportowa Impreza Roku otrzymał V Bieg Charytatywny Wybiegaj Krew i Szpik na PGE Narodowym. Dowolność dystansu od 1 do 5 km pokonywanego bez pomiaru czasu i typowej rywalizacji okazała się znakomitym pomysłem. Impreza miała promować krwiodawstwo i zachęcić do oddawania szpiku.

W kategorii Najlepszy Sportowiec Roku pierwsze miejsce wg kapituły zajął pływak Krzysztof Chmielewski z Integracyjnego Uczniowskiego Klubu Sportowego Muszelka, specjalizujący się w stylu motylkowym. To wicemistrz świata, mistrz Europy juniorów, finalista igrzysk olimpijskich. Na Trenera Roku 2023 kapituła wybrała Grzegorza Olędzkiego z IUKS Muszelka. Jego podopiecznym jest m.in. Krzysztof Chmielewski.

Sportową Osobowością Roku został piłkarz Josue Pesqueira, kapitan Legii Warszawa.

W kategorii Najlepszy Sportowiec Niepełnosprawny Roku trzecie miejsce zajął szermierz na wózku Adrian Castro, a drugie lekkoatletka Magdalena Dąbrowska. Pierwsze miejsce przyznano pływaczce Julii Chmielewskiej, która w 2023 r. w mistrzostwach świata głuchych w Buenos Aires zdobyła złoty medal w stylu klasycznym.

Źródła: Strefa Miast