Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Pracownia Przewrotu Kopernikańskiego i most pieszo-rowerowy to tylko niektóre ze 100 projektów zrealizowanych podczas pierwszej kadencji prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego. Teraz pora na kolejnych 100 priorytetowych inicjatyw.

– Warszawa do tej pory była najlepszym miastem do pracy. Teraz jest czas, żeby stała się najlepszym miejscem do życia – i to nie jest tylko slogan. 15 lat temu ludzie przyjeżdżali do Warszawy głównie z powodu pracy, dzisiaj przyciąga ich także standard życia – podkreślał Rafał Trzaskowski.

– Bardzo się cieszę, że większość zapowiadanych w poprzedniej kadencji zobowiązań udało się zrealizować. Znajdujemy się w Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego, która była właśnie jednym z takich projektów. Obok znajduje się most pieszo-rowerowy, który budził pewne kontrowersje, kiedy ogłaszaliśmy jego budowę, ale – wszystko na to wskazuje – mieszkańcy szybko się do niego przekonali – mówił Rafał Trzaskowski, przedstawiając projekty na obecną kadencję. – Jeszcze bardziej mnie cieszy, że w zakresie programów miękkich, które służą mieszkańcom nieustannie, praktycznie wszystkie moje propozycje zostały zrealizowane, na czele z programem darmowych żłobków.

Warszawa chroni – bezpieczeństwo mieszkańców

W trakcie kampanii prezydent Trzaskowski często poruszał temat bezpieczeństwa ze sztandarowym programem Warszawa Chroni, który ma zwiększyć odporność naszego miasta na różnego rodzaju zagrożenia i kryzysy. Na ostatniej sesji radni m.st. Warszawy przyznali ponad 70 mln zł na realizację tego programu.

Warszawa Chroni zakłada konkretne działania inwestycyjne, m.in. zapewnienie bezpieczeństwa dostępu do wody, zakup sprzętu drogowego, cystern do wody, rozbudowę monitoringu, ale również działania edukacyjne. Docelowo na bezpieczeństwo warszawiaków miasto wyda niemal 120 mln zł.

Zielono i kulturalnie

Prezydent Rafał Trzaskowski podkreśla, że w tej kadencji szczególnie priorytetowy jest obszar Nowego Centrum Warszawy. Projekt obejmuje zarówno zieloną przebudowę ulic, w tym Chmielnej, Brackiej, Złotej, Zgoda, Kruczej i pl. Centralnego, kwestie kulturalne (Muzeum Sztuki Nowoczesnej), jak i nowe podejścia do przedsiębiorców działających w centrum.

– Chcemy, aby zmiany, które postępują w sercu stolicy, obejmowały coraz szersze obszary, by wkroczyły na drugi brzeg Wisły. Stąd nasz plan przebudowy ul. Okrzei, a także lepszego połączenia Karowej z mostem poprzez budowę przejścia dla pieszych przez Wisłostradę. Część prac, dzięki którym przeprowadzimy ruch z bulwarów na stronę praską, zakończy się jeszcze w czasie wakacji – mówił prezydent Trzaskowski.

– Warszawa do tej pory była najlepszym miastem do pracy. Teraz jest czas, żeby stała się najlepszym miejscem do życia – i to nie jest tylko slogan. 15 lat temu ludzie przyjeżdżali do Warszawy głównie z powodu pracy, dzisiaj przyciąga ich także standard życia, stąd podział na stolicę wygody, stolicę wolnego czasu i stolicę zieleni. Inwestycje nadal są bardzo ważne, ale nie możemy zapominać, że do miasta przyciągają tzw. projekty miękkie – podkreślał Rafał Trzaskowski.

Twra rozbetonowywanie Warszawy. Na torach sadzony jest rozchodnik. Powstają nowe parki (park nad POW oraz Żerański), realizowane są kolejne pomysły nastawione na retencję (dużą i małą), na miejskich budynkach instalowane są panele słoneczne.

Wolny czas – aktywnie i leniwie

Nowa Skra, tor łyżwiarski na Stegnach, baseny na Namysłowskiej – to projekty dla osób, które chcą aktywnie spędzać czas. Dla miłośników kultury otwierane są MSN i nowa siedziba Sinfonii Varsovii. Domy kultury powstają nowe domy kultury nie tylko w centrum (Żoliborz i Śródmieście), ale trwa także budowa Kulturoteki w Wesołej.

– Większość projektów już jest w fazie realizacji, ale sukcesywnie dodawane są też nowe. Jestem przekonany, że nawet pomimo trudnych sytuacji za pięć lat warszawiacy będą żyć w jednym z najlepszych miast na świecie – podkreślał prezydent Warszawy.

Wszystkie projekty zostały umieszczone na stronie: 100projektów.pl. Są tam też dostępne projekty z poprzedniej kadencji.

Źródła: Strefa Miast