Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Na co wydać 25 mln zł? To wbrew pozorom nie pytanie, na jakie muszą odpowiadać sobie najbogatsi ludzie świata, lecz całkiem poważne zapytanie skierowane do poznaniaków. To znak, że ruszyło głosowanie w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2023.

Ruszyło głosowanie o Poznańskim Budżecie Obywatelskim 2023

Aż 127 projektów zakwalifikowało się do głosowania podczas bieżącej edycji projektu. Każdemu nadano numer i od minionego poniedziałku poznaniacy mogą wspólnie decydować o tym, na co te środki warto przeznaczyć. Dodajmy, że mimo trudnej sytuacji miasto postanowiło dać mieszkańcom do rozdysponowania kwotę o 3 mln zł wyższą niż w zeszłym roku.

Na nowe ławki albo ćwiczenia gimnastyczne?

- W tym roku wpłynęły 192 pomysły. Ostatecznie w głosowaniu weźmie udział 127 projektów - 106 rejonowych i 21 ogólnomiejskich, w tym 11 w ramach Zielonego Budżetu - mówi Patryk Pawełczak, dyrektor Gabinetu Prezydenta UMP. - Głosować można przede wszystkim elektronicznie. Osoby, które nie mają urządzenia z dostępem do internetu, zapraszamy do stacjonarnych punktów. W tych miejscach będzie można uzyskać techniczne wsparcie w głosowaniu – wyjaśnia Pawełczak.

Co ważne, by móc zagłosować wcale nie trzeba być zameldowanym w Poznaniu. Nie trzeba być również dorosłym. Swoje głosy oddawać mogą bowiem poznanianki i poznaniacy poniżej 13 roku życia. Ważne tylko by głosy oddawane były za zgodą rodzica lub opiekuna.

Jak głosujemy? W sumie każdy oddać może aż siedem głosów. Dwa na projekty ogólnomiejskie (w tym jeden w ramach Zielonego Budżetu) i pięć na projekty rejonowe. Wybrać można także mniejszą ich liczbę, jeśli nie spodoba nam się więcej projektów. Ważne, żeby zapamiętać, że głosujemy jednak tylko raz. Nie ma też szansy, by później zmienić swoją decyzję lub wycofać głos.

Uczniowie też mogą mieć swój budżet

Potwierdzenie oddania głosu odbywa się za pomocą kodu SMS (numer telefonu komórkowego będzie trzeba podać podczas uzupełniania formularza). Na wskazany numer mieszkaniec otrzyma kod, który umożliwi mu potwierdzenie dokonanego wyboru. Jest on ważny do momentu zamknięcia przeglądarki lub aplikacji, z której został oddany głos - kod należy wykorzystać w momencie głosowania, w trakcie jednej sesji.

By zachęcić młodzież do angażowania się w sprawy miejskie i szkolne jednocześnie rusza kolejna edycja Szkolnego Budżetu Obywatelskiego. W tym roku przygotowano warsztaty dla uczniów sześciu poznańskich szkół. Uczniowie dowiedzą się, jak krok po kroku przygotować i przeprowadzić budżet obywatelski w swojej szkole, począwszy od zbierania wniosków do ogłoszenia wyników. Ma to na celu budowanie świadomości związanej z ideą budżetów obywatelskich.

Reklamuj swój pomysł, niech twój projekt wygra

Ważna wiadomość dla wszystkich, których pomysły zakwalifikowały się do tegorocznego głosowania. Wnioskodawcy mogą wygenerować z systemu plakaty oraz grafiki promocyjne, na których znajdzie się nazwa projektu oraz jego numer. Materiały można pobrać z wyżej podanej strony Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego i używać ich w celu promowania własnego pomysłu na wydanie środków z PBO.

Pełną listę projektów znaleźć można na www.budzet.um.poznan.pl. Tu też można oddać głos. Wyniki PBO23 poznamy do 30 listopada. Osoby, które nie posiadają komputera, mogą zagłosować w specjalnie dedykowanych punktach do głosowania: w Urzędzie Miasta Poznania przy pl. Kolegiackim 17 (pok. 202), Centrum Inicjatyw Senioralnych przy ul. Mielżyńskiego 24 oraz Centrum Inicjatyw Rodzinnych przy ul. Ratajczaka 44.

Źródła: Strefa Miast
Tags:
  • budżet obywatelski