Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Zbyt wysokie krawężniki to zmora wielu poznańskich ulic. Problemy z nimi mają nie tylko osoby niepełnosprawne na wózkach, ale i matki z dziećmi w spacerówkach. Już w grudniu na Wildzie do remontu pójdą krawężniki przy 73 przejściach dla pieszych.

Zbyt wysokich krawężników jest w Poznaniu bardzo dużo

– Nie jestem już taka młoda i nie potrafię jak kozica wskakiwać na krawężnik – mówi 79-letnia pani Kazimiera z poznańskiej Wildy. – Dobrze, że wreszcie coś z tym zrobią. Faktycznie, na Wildzie właśnie rozpoczynają się zakrojone na szeroką skalę prace drogowe. Po ich zakończeniu krawężniki przy aż 73 przejściach dla pieszych będą dostosowane do współczesnych norm zapisanych w „Standardach dostępności miasta Poznania”.

– Dotychczas zajmowano się tym najczęściej podczas prowadzonych remontów chodników i prac związanych z przebudową pasów drogowych. Obecnie skoncentrowaliśmy się wyłącznie na przejściach dla pieszych – mówi Mariusz Filewicz, koordynator ds. przestrzeni publicznej ZDM.

Prace będą prowadzone m.in. na ulicach: Pamiątkowej, Roboczej, św. Jerzego, św. Czesława, Fabrycznej, Sikorskiego i Kosińskiego. Zostanie wyregulowana wysokość krawężników, wymieniona nawierzchnia chodników, na których znajdą się teraz tzw. oznaczenia fakturowe (płyty z łatwo wyczuwalnymi pod podeszwą wypustkami). Remonty mają się zakończyć do połowy lipca przyszłego roku. Ich zakładany koszt to ponad 1,3 mln zł.

Prace na Wildzie to jednak kropla w morzu potrzeb. Zbyt wysokich krawężników jest w mieście dużo. – Mamy tego świadomość i chcielibyśmy poprawiać tę sytuację, ale to zależy jednak od pieniędzy – dodaje Mariusz Filewicz. – Jeśli środki się znajdą, przejścia dla pieszych w innych dzielnicach również zostaną zmodernizowane.

Źródła: Strefa Miast