Autorzy projektu będą starali się dowiedzieć również czy jazda rowerem w badanej miejscowości sprawia radość, czy jest raczej źródłem stresów? Europejskie Badania Klimatu Rowerowego 2022 to próba zebrania opinii o jakości warunków korzystania z roweru w Polsce.
Wyniki badania przyczynią się do stworzenia rankingu. Dzięki niemu dowiemy się, które miejsca w Europie są szczególnie przyjazne cyklistom. Sami włodarze miast będą mogli z wyników badania wyciągnąć wnioski, czy podejmowane przez nich inicjatywy są dostrzegane przez cyklistów. Ranking, choć ciekawy ma jednak zwrócić uwagę na fakt, że usprawnienia wprowadzane w ruchu rowerowym mogą wpływać na ograniczanie liczby korków w mieście. Każdy dojeżdżający rowerem do pracy to potencjalnie o jeden samochód w ruchu drogowym mniej. To natomiast ma wpływ na czystość powietrza czy poziom hałasu, zwłaszcza w centrach miast.
Udział w trwającym do grudnia Badaniu Klimatu Rowerowego 2022 jest możliwy po wejściu na stronę www.rowerowyklimat.pl. Tam znajduje się ankieta składające się z 30 pytań merytorycznych i 9 tzw. metryczkowych. Dotyczą one kilku obszarów - klimatu ruchu drogowego, wartościowania korzystania z rowerów, bezpieczeństwa, komfortu jazdy i infrastruktury.
By jednak Poznań mógł znaleźć się w rankingu, niezbędne jest udzielenie odpowiedzi przez co najmniej dwustu rowerzystów. Warto pamiętać, że tylko jedna osoba może wypełnić formularz tylko raz. Ankieta posiada odpowiednie zabezpieczenia chroniące przed przesyłaniem wielokrotnych odpowiedzi. Wyniki badania oraz raporty dla poszczególnych gmin zostaną opublikowane w maju przyszłego roku.