Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Udało się! Komisja Europejska oficjalnie zatwierdziła nowe unijne fundusze dla Wielkopolski na lata 2021–2027. W sumie dostaniemy ponad 2,1 mld euro. Oznacza to, że w całym regionie, jak i w Poznaniu będzie można zrealizować wiele nowych inwestycji.

Większość środków z UE pójdzie na zieloną transformację Poznania

– Czekaliśmy na tę decyzję od 14 marca. Dzięki środkom z UE Wielkopolska ma być przede wszystkim bardziej zielona, cyfrowa i bliżej mieszkańców – mówi marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak.

Większość niebagatelnej kwoty 2,1 mln euro pójdzie na tzw. zieloną transformację, czyli działania na rzecz zmniejszania emisji gazów cieplarnianych. Dzięki nim Wielkopolska Wschodnia stanie się neutralna dla klimatu już w 2040 r. Część pieniędzy trafi również do Poznania. Na co zostaną przeznaczone? Przede wszystkim wreszcie powstanie długo wyczekiwane Muzeum Powstania Wielkopolskiego.

– Trudno znaleźć mieszkającą w Poznaniu od pokoleń rodzinę, w której ktoś z przodków nie walczyłby w tym jedynym polskim zwycięskim powstaniu. Dobrze, że wreszcie będziemy mieli godne miejsce upamiętniające to wydarzenie i naszych pradziadków – cieszy się pani Teresa, która co roku bierze udział w uroczystościach rocznicowych.

Nowe muzeum powstanie tam, gdzie nie tak dawno poznaniacy jeździli na łyżwach, na terenie poznańskiej Bogdanki przy ul. Północnej i Księcia Józefa. Pozwolenie na budowę wydano już w zeszłym roku, a na początku grudnia na plac wjechał sprzęt budowlany.

– To pierwszy etap rozbiórek. Na działce w przyszłym roku ma się rozpocząć budowa nowej siedziby muzeum – mówi Przemysław Terlecki, dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości w Poznaniu, w którego użytkowaniu jest teren. – Teraz priorytetem jest wybór generalnego wykonawcy, choć nie mniej ważnym wyzwaniem jest ogłoszenie konkursu na zaprojektowanie wystawy stałej. To serce każdego muzeum, które ostatecznie decyduje o jego odbiorze i popularności – podkreśla Terlecki.

Sam projekt muzeum jest już gotowy. Budynki mają się wpisać w okoliczną zieleń. – Chcieliśmy zaproponować stworzenie wyjątkowej przestrzeni, która stanie się ważnym punktem w historycznym sercu Poznania. Mieszkańcy Wielkopolski będą mogli tu wspólnie celebrować, dyskutować, integrować się, być świadkami historii i tę historię każdego dnia razem pisać – mówi Szczepan Wroński, architekt i współtwórca projektu z pracowni WXCA.

To niejedyna spektakularna inwestycja, która powstanie za unijne środki. Nie mniej wyczekiwane jest Centrum Muzyki zdolne pomieścić nowoczesną filharmonię. Obiekt ma być zbudowany na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, nieopodal oddanego właśnie do użytku pl. PeWuKi. Jeszcze nie wiadomo, jak będzie wyglądał, ale już niebawem ma zostać ogłoszony konkurs architektoniczny na jego projekt.

Dzięki pieniądzom z UE nasz region zyska kolejne inwestycje transportowe. Zrewitalizowana zostanie m.in. linia kolejowa Wągrowiec–Gołańcz. W Obornikach nad Wartą zostanie wybudowany drugi most, którym pobiegnie nowy tor kolejowy.

Źródła: Strefa Miast