Punkt Profilaktyki Intymnej, pierwsza tego typu placówka w Polsce, istnieje już od października 2018 r. Jest dostępny dla wszystkich mieszkańców Poznania, również tych nieubezpieczonych. Można tu przyjść z podejrzeniem choroby wenerycznej, wykonać USG piersi, mammografię, cytologię, skorzystać z porady urologa i wykonać badanie PSA wykrywające raka prostaty.
– To miejsce, w którym każdy, niezależnie od swojego statusu materialnego, przekonań i stopnia sprawności, może skorzystać z profesjonalnej pomocy w bezpiecznej przestrzeni – zachęca do korzystania z placówki prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.
Tylko w minionym roku z usług tej nowoczesnej placówki medycznej skorzystało 2815 pacjentów. Jeszcze więcej było porad telefonicznych. Z usług punktu korzystają ludzie w różnym wieku. Często są to osoby młode, które wstydziły się zapytać rodziców. W punkcie prowadzone są bowiem również konsultacje i porady lekarskie dotyczące chorób, higieny intymnej, antykoncepcji. Zapewniona jest doraźna pomoc medyczna w przypadku urazów oraz stanów zapalnych narządów rodnych.
Punkt jest dostępny dla osób niepełnosprawnych. Lekarze proszą jednak o zgłaszanie przed wizytą rodzaju niepełnosprawności, co ma pomóc w zapewnieniu jak najlepszej opieki. W ubiegłym roku Poznań znalazł się na podium konkursu Wielkopolska Otwarta dla Osób z Niepełnosprawnościami. Jurorzy byli pod wrażeniem właśnie Punktu Profilaktyki Intymnej.
Punkt Profilaktyki Intymnej mieści się w Poznańskim Ośrodku Specjalistycznych Usług Medycznych przy al. Solidarności 36. Lekarze przyjmują przez 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu. Można się rejestrować pod nr. tel. 61 647 77 25 (przez całą dobę).