Największy kolarski wyścig w Polsce i jeden z najbardziej znaczących w Europie wystartuje z Poznania. To prawdziwe święto miłośników dwóch kółek stolica Wielkopolski gościć będzie już latem przyszłego roku.

Jazda na rowerze, fot. Pixabay

- To było moje marzenie – mówił podczas konferencji prasowej, na której ogłoszono miejsce startu przyszłorocznego wyścigu wyraźnie wzruszony Jacek Jaśkowiak, prezydenta miasta Poznania. - Oglądam Tour de France, Giro d' Italia i Vuelta a Espana. Wiem, jaką siłę ma organizowany wyścig Tour de Pologne. Jestem bardzo dumny z tego, że udało się przekonać organizatora do tego, żeby ten pierwszy etap udało się zrealizować w Poznaniu. – dodał Jaśkowiak.

Tour de pologne. Wyścig i promocja dla miasta

Jego zdaniem to najlepszy sposób na promocję regionu, miasta i powiatu.

Sportowe emocje znajdą swoje apogeum w naszym mieście już 29 lipca przyszłego roku. To właśnie wtedy rozpocznie się pierwszy etap 80. wyścigu kolarskiego Tour de Pologne UCI World Tour. Odbywa się on po 95 latach od pierwszej edycji. Na tak ważny jubileusz wybrano więc i równie historyczne miejsce. Na miejsce startu przewidziano tereny Międzynarodowych Targów Poznańskich, które za wyjątkowo dobrą infrastrukturę chwali Czesław Lang, wybitny kolarz w latach 70. a teraz organizator Tour de Pologne.

- Wyścig kolarski jest atrakcyjny, bo on jedzie dla ludzi. W tym roku na siedmiu etapach, na 1300 kilometrach trasy, znajdowało się prawie 500 miejscowości i szacujemy, że wyścig obejrzało prawie 4 miliony ludzi. Polacy kochają kolarstwo. Dlatego cieszę się, że jubileuszowy, 80. Tour de Pologne wystartuje w Poznaniu – mówi Czesław Lang.

Dla poznaniaków najważniejszy będzie jednak pierwszy z etapów.

Tour de Polgne. Z wyremontowanego centrum Poznania na Tor Poznań

Rozpocznie się on w centrum miasta, później jednak kolarze wyjadą z niego po to, by okrążyć je i ponownie po przejechaniu 250 km wrócić do Poznania na metę, która zlokalizowana będzie na Torze Poznań. Ciasne zakręty toru wyścigów samochodowych i motocyklowych po raz pierwszy gościć będą najlepszych kolaży świata. Jak przewiduje organizator, finisz w tym miejscu może być bardzo widowiskowy, bo cały peleton zobaczymy na stosunkowo niewielkiej powierzchni zamkniętego toru. Wybór tego miejsca jest jednak nieprzypadkowy. W przyszłym roku swoje stulecie obchodzić będzie bowiem Automobilklub Wielkopolski.

Również i drugi etap Tour de Pologne odbędzie się na terenie Wielkopolski, choć miejsce jego startu nie zostało jeszcze wybrane.

- To wyjątkowa okazja, by pokazać piękno województwa, podpoznańskich gmin, naszego powiatu, a w szczególności samego Poznania – mówi Jack Jaśkowiak, który podczas konferencji dał poznaniakom jeszcze jeden powód do radości.

- Akurat tak się składa, że do lipca przyszłego roku skończymy wszystkie remonty, a więc będziemy mogli pokazać Poznań w zupełnie innej odsłonie - wyjaśnia prezydent Poznania. I faktycznie, teraz lipiec przyszłego roku będzie przez poznaniaków wyczekiwany jeszcze bardziej.

Miasto promuje się przez sport. Tour de Pologne 16. raz w Poznaniu

Ostatni raz Tour de Pologne nasze miasto gościło piętnaście lat temu. Wtedy to na Poznańskiej Malcie znajdowała się meta IV etapu.

Od tamtej pory impreza bardzo się rozrosła i jest uważana za jedną z absolutnie topowych na świecie. Poznań gościł wyścig w sumie szesnaście razy.

Udział miasta i regionu w wydarzeniach sportowych o międzynarodowej renomie, a do takich należy Tour de Pologne, to przede wszystkim wzmacnianie marki miasta. Największe imprezy sportowe zawsze przynoszą korzyści lokalnej gospodarce. Zarabiają wówczas nie tylko hotelarze, ale i poznańscy restauratorzy czy taksówkarze.

Źródła: Strefa Miast