Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Każdego roku zima zbiera tragiczne żniwo. Osoby w kryzysie bezdomności często nie są w stanie wygrać z wiatrem i mrozem. Miasto w tym roku oprócz miejsc w schroniskach przygotowało dla potrzebujących specjalne namioty termiczne.

Namioty typu igloo będą na poznańskich ulicach przez całą zimę. Gdy zrobi się ciepło, trafią do magazynów i zostaną wykorzystane ponownie w kolejnych sezonach.

– Statystycznie w Polsce każdego roku zamarza około stu osób. Można się temu biernie przyglądać albo spróbować coś zrobić. My wybraliśmy to drugie rozwiązanie – mówi Wioletta Bogusz ze stowarzyszenia Zupa na Głównym, które jest pomysłodawcą stawiania specjalnych namiotów dla osób bezdomnych.

W Poznaniu jest ponad 300 miejsc w noclegowniach dla osób bez dachu nad głową. Po co więc ustawiać dodatkowo namioty?

– Nasi pracownicy socjalni podczas wizyt u osób w kryzysie bezdomności przekonują je, by w trosce o swoje życie i zdrowie lepiej spędziły zimę w placówce niż np. w szałasie czy opuszczonej, nieogrzewanej altanie. Jednak nie wszyscy chcą skorzystać z miejskiej oferty, a zmusić do pobytu w schronisku nikogo nie można. Dlatego namioty termiczne, w których można się schronić przed mrozem, są dobrym pomysłem. Mogą uchronić przed śmiercią z wychłodzenia – wyjaśnia Anna Zając-Domżał, zastępczyni dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Poznaniu, przedstawicielka MOPR.

Mimo sporej bazy noclegowej namioty posłużą m.in. osobom z problemem alkoholowym. Schroniska przyjmują bowiem jedynie osoby trzeźwe. Tylko ogrzewalnia przy ul. Krańcowej dopuszcza u gości maksymalnie 1 promil alkoholu we krwi.

Do tej pory osoby w kryzysie bezdomności i często z problemem alkoholowym szukały więc opuszczonych szałasów, altan, a nawet bunkrów w nadziei na znalezienie odrobiny ciepła. W Poznaniu zinwentaryzowano ok. 100 takich koczowisk, które jednak nie zawsze okazywały się odpowiednio ciepłymi schronieniami podczas mrozów. Namiot termiczny zapewnia bezpieczny pobyt w zimowych warunkach. Zapobiega hipotermii i odmrożeniom, jest też nieprzemakalny.

Namioty typu igloo będą na poznańskich ulicach przez całą zimę. Gdy zrobi się ciepło, trafią do magazynów i zostaną wykorzystane ponownie w kolejnych sezonach.

– Liczymy też na to, że gdy uda nam się już uratować komuś życie lub zdrowie, to łatwiej jest później nawiązać z nim relację, porozmawiać, pomóc w wyjściu z kryzysu bezdomności – wyraża nadzieję Wioletta Bogusz ze stowarzyszenia Zupa na Głównym.

Poznański MOPR przez cały rok służy pomocą dzienną i nocną dla osób potrzebujących. Mogą one liczyć na wsparcie finansowe, leki i odzież, jak również opiekę medyczną. W ramach programu Mobilny Punkt Wsparcia przy ul. Dworcowej 1 wydawane są posiłki. Potrzebujący mogą zgłaszać się od poniedziałku do piątku w godzinach 17–19. Darmowe posiłki są też wydawane w Kuchni Społecznej przy ul. Taczaka i jadłodajniach Caritas przy ulicach Ściegiennego, Łąkowej i Niegolewskich.

Spotkałeś osobę bezdomną wymagającą pomocy? Reaguj!

Zgłoszenia o osobach w kryzysie bezdomności, które wymagają pomocy, przyjmują:

• Punkt Interwencji Kryzysowej, czynny całą dobę, tel. 61 835 48 66, 61 835 48 65

• Dział Pomocy Osobom Bezdomnym MOPR, tel. 61 878 17 89, e-mail: pomocbezdomnym@mopr.poznan.pl, formularz zgłoszeniowy na stronie: www.mopr.poznan.pl

• Punkt Obsługi Klienta, ul. Gronowa 22, czynny w poniedziałek w godz. 7.30–16.00, wtorek–czwartek 7.30–15.30, w piątek 7.30–15.00

• Straż miejska, tel. 986

Źródła: Strefa Miast
Tags:
  • bezdomni