Nie ma smaku, zapachu, barwy, nie szczypie w oczy, nie dusi w gardle. Jest nieco lżejszy od powietrza, co powoduje, że w zamkniętych pomieszczeniach gromadzi się głównie pod sufitem, przenika przez ściany i stropy. Wdychanie nawet niewielkiej ilości tlenku węgla może spowodować zatrucie, silny ból głowy, wymioty, zapadnięcie w śpiączkę, a nawet zgon. Wcale nie musi dojść do pożaru, by czad zaczął kosić śmiertelne żniwo. Często powodem wypadków są niesprawne piece i instalacje wentylacyjne. W sezonie grzewczym tylko wielkopolscy strażacy odnotowują kilkaset zdarzeń, podczas których jest wiele podtrutych czadem osób.
Lepiej zapobiegać niż ratować – stwierdzili urzędnicy z poznańskiego Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych. I jak co roku przygotowali czujniki czadu dla poznaniaków. Można je odbierać w Punktach Obsługi Klienta ZKZL. Urządzenia, które potrafią zdemaskować cichego mordercę i wszcząć alarm, są wydawane bezpłatnie.
Kto może otrzymać taki często ratujący życie czujnik? Oferta jest skierowana jest do wszystkich najemców lokali komunalnych, których mieszkania są ogrzewane piecami węglowymi i wyposażone w gazowe ogrzewacze wody, czyli popularne junkersy. Każdy z lokatorów razem z zasilanym baterią czujnikiem dostanie materiały edukacyjne. Dowie się z nich, w jaki sposób eksploatować urządzenia grzewcze, by zapewnić bezpieczeństwo sobie i najbliższym.
Gdzie odebrać czujnik czadu?
• Biuro Obsługi Klienta, ul. Matejki 57
• Punkt Obsługi Klienta nr 1, ul. Brzask 3
• Punkt Obsługi Klienta nr 2, os. Piastowskie 77
• Punkt Obsługi Klienta nr 3, ul. 23 Lutego 4/6A
• Punkt Obsługi Klienta nr 4, ul. Łozowa 26
• Punkt Obsługi Klienta nr 5, ul. Nehringa 2