Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Poznaniacy latają jak szaleni! – wynika z raportu przygotowanego przez poznańskie lotnisko im. Henryka Wieniawskiego. Pasażerów jest rekordowo dużo, a będzie ich prawdopodobnie jeszcze więcej, bo linie lotnicze kuszą coraz większą siatką połączeń.

Bieżący rok może przynieść Ławicy imponujące wyniki, bo rekordowy okazał się już styczeń

Poznaniacy, jak i inni pasażerowie korzystający z naszego lotniska, nie mogli doczekać się zniesienia pandemicznych ograniczeń w podróżowaniu i teraz starają się nadrobić stracony czas. Tak przynajmniej wynika z danych przekazanych przez poznańską Ławicę, ale i z opinii samych pasażerów.

– Bardzo lubię poznańskie lotnisko – mówi pani Barbara ze Szczecina. – Oferuje wiele kierunków, których nasz port w Goleniowie nie ma. Ławica ma jeszcze jedną zaletę. Łatwo się na nią dostać. Zawsze przyjeżdżam do Poznania pociągiem i przesiadam się do autobusu, by już po kilkunastu minutach znaleźć się w terminalu.

Bieżący rok może przynieść Ławicy imponujące wyniki, bo rekordowy okazał się już styczeń. W zwyczajowo spokojnym miesiącu na lotnisku odprawiono blisko 140 tys. pasażerów. To styczniowy rekord. Jeśli kolejne miesiące będą wyglądać podobnie, Ławica zanotuje najlepszy wynik w historii. Wskazują na to również informacje płynące od przewoźników. O to, by niebo nad Poznaniem nie świeciło pustkami, zadba m.in. największy operujący tu przewoźnik, który zabierze nas aż do 32 wakacyjnych, i nie tylko, miejsc na świecie.

– Mamy przyjemność ogłosić największy w historii rozkład lotów w Poznaniu na lato, z czterema nowymi trasami do tak pięknych miejsc, jak: Burgas, Bari, Kraków i Pafos. Dodatkowo zwiększamy częstotliwość lotów na najbardziej popularnych kierunkach: Alicante, Zadar i Bergamo. Dzięki takiemu rozkładowi lotów na 2023 r. będziemy kontynuować wzrost ruchu w Poznaniu – informuje Alicja Wójcik-Gołębiowska, Country Manager Ryanair CEE & Baltics.

Z Ławicy loty oferuje jeszcze Wizzair, z którym będziemy mogli polecieć m.in. do Splitu, Tirany i Kutaisi. Poza tanimi liniami ciekawe połączenia do portów lotniczych na całym świecie poprzez swoje huby przesiadkowe oferują też Lot, Lufthansa, SAS i KLM.

– W 2022 r. poznańska Ławica obsłużyła o 113 proc. więcej osób niż w poprzednim. Było 2 252 428 pasażerów. Samoloty odlatywały bezpośrednio do 76 miast. Nowość to połączenia Ryanaira do Dubaju, na Sardynię, Kretę i Majorkę – informują władze poznańskiego lotniska.

Najwięcej pasażerów obsłużono oczywiście w miesiącach letnich, kiedy chętnie wylatujemy na wakacje. Swoją ofertę zwiększają wówczas przewoźnicy czarterowi pracujący dla biur podróży. Czarterami najchętniej lataliśmy do tureckiej Antalyi, egipskiej Hurghady i na greckie Rodos. Tylko nieco rzadziej wybieraliśmy urlop w Heraklionie, Marsa Alam i Bodrum.

Prawdziwym hitem okazał się jednak kierunek zdecydowanie mniej egzotyczny. Był nim Kraków. Dzięki nowej ofercie Ryanaira czas podróży pomiędzy tymi dwoma miastami skrócił się z 5–6 godzin jazdy pociągiem do 1 godziny lotu. Ogromne zainteresowanie lotem do grodu Kraka sprawiło, że od końca marca liczba połączeń zwiększy się dwukrotnie.

Źródła: Strefa Miast
Tags:
  • lotnisko