Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

To właśnie dzięki staraniom poznańskich matematyków udało się złamać kod niemieckiej maszyny szyfrującej i poznać plany hitlerowskich Niemiec. Pomogło to w doprowadzeniu do szybszego zakończenie II wojny światowej. Na cześć naukowców powstało w naszym mieście Centrum Szyfrów Enigma.

Centrum Szyfrów Enigma mieści się w Poznaniu przy ul. Św. Marcin 78, w gmachu Collegium Martineum

To wyjątkowe miejsce zbiera same pochwały i nagrody. Tym razem nowoczesnemu muzeum przyznano Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej. Placówka otrzymała go za koncepcję wystawy oraz dotychczasową działalność. Muzeum zorganizowano w taki sposób, by podczas zwiedzania każdy z gości placówki mógł sam zająć się deszyfrowaniem kodów i w ten sposób zdać sobie sprawę, jak trudną pracę wykonali poznańscy matematycy.

Certyfikat Specjalny POT to niejedyna nagroda, jaką Centrum Szyfrów Enigma zdobyło w ostatnim czasie. Ta popularna poznańska atrakcja turystyczna zdobyła również najwięcej głosów w internetowym plebiscycie konkursu Wydarzenie Historyczne Roku 2021. Organizowany on był przez Muzeum Historii Polski. Centrum znalazło się także w gronie finalistów konkursu BohaterON.

CSE mieści się przy ul. Św. Marcin 78, w gmachu Collegium Martineum. W gmachu tym w czasach PRL mieściła się siedziba Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Przed wojną jednak znajdował się w tym miejscu budynek biura szyfrów Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, gdzie pracowali polscy pogromcy Enigmy – Marian Rejewski, Henryk Zygalski i Jerzy Różycki.

Operatorem Centrum Szyfrów Enigma jest Poznańskie Centrum Dziedzictwa.

Źródła: Strefa Miast