Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Miasto Poznań nie posiada odpowiedniego zaplecza do handlu węglem, dlatego na razie nie będzie się tym zajmowało. Władze miasta uspakajają jednak, że na terenie miasta istnieje kilka podmiotów znacznie lepiej do tego przygotowanych. Dysponują one wykwalifikowanymi pracownikami oraz niezbędnym sprzętem do transportu czy choćby ważenia ciężarówek z opałem. Miasto będzie zachęcało przedsiębiorców do sprzedaży węgla w ramach rządowego programu. Władze uspakajają też, że nikt nie zostanie bez opału. Osoby starsze czy wszyscy ci poznaniacy, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej, mogą liczyć na wsparcie Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie.

Poznań nie będzie sprzedawał węgla, ale wskaże, gdzie go kupić

Same władze zamierzają zająć się informowaniem o tym, gdzie i jak najłatwiej węgiel kupić. Miasto będzie prowadzić też działania informacyjne na temat zasad funkcjonowania rządkowego programu. Urzędnicy chcą, by informacja o tym, jak taniej dostać węgiel dotarła do wszystkich mieszkańców miasta.

Jednocześnie urzędnicy nie wykluczają wsparcia w dystrybucji węgla zgodnie z postanowieniami zawartymi w projektowanej ustawie, gdyby prywatni przedsiębiorcy nie sprostali wyzwaniu.

W Poznaniu ponad 60 proc. odbiorców indywidualnych korzysta z ciepła systemowego dostarczanego przez spółkę Veolia Energia Poznań S.A. Wsparcie w postaci dodatku węglowego otrzymało 6 tysięcy gospodarstw domowych. Warto pamiętać, że jeszcze do 30 listopada przyjmowane będą wnioski o wypłatę dodatku węglowego lub dodatku z tytułu ogrzewania domu drewnem, olejem opałowym, gazem LPG. Wnioski przyjmuje Poznańskie Centrum Świadczeń przy ul. Wszystkich Świętych 1. Wraz z początkiem grudnia rozpocznie się nabór wniosków o dodatek elektryczny dla osób ogrzewających swoje domy urządzeniami na prąd.

Źródła: Strefa Miast